medyauzmani.com

AB, Yeni Yaptırım Paketiyle Rusya’ya Karşı Kripto Para Yasağını Artırıyor Yazar Investing.com

© Reuters

Investing.com – Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımların bir parçası olarak tüm kripto para işlemleri yasağını artırmaya karar verdi.

Avrupa Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak ülkeye yönelik sekizinci yaptırım paketi kapsamında şifreleme hizmetlerine bir ek başlattı.

Önceki prosedürleri daha sıkı hale getirdi

Açıklamaya göre, daha önce 10.000 Euro’ya kadar olan kripto varlıkları üzerindeki tüm yasaklara izin veriliyordu, ancak şimdi miktarı ne olursa olsun tüm kripto varlık cüzdanlarına, hesaplarına veya saklama hizmetlerine genişletildi.

Avrupa Birliği daha önce Rus oligarklarının servetlerini kripto para birimi aracılığıyla transfer etmelerini önlemek için Nisan ayında Rus vatandaşları için yüksek değerli kripto hizmetlerini yasaklamıştı. Buna ek olarak, yeni yatırım paketi, Rus hükümeti veya Rusya’da ikamet eden tüzel kişiler için BT danışmanlığı, hukuki danışmanlık ve mimari ve mühendislik hizmetleri yasağını içeriyor.

Rusya kripto faaliyetlerini hızlandırıyor

Öte yandan, Rusya kripto para birimi sektöründe bir miktar ilerleme kaydediyor. Son gelişmelerde, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, enerjisiz bölgelerde kripto para madenciliğine izin veren bir yasa tasarısı üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Önceki dönemlerde kripto para sektörüne karşı sert bir duruş sergilediği ve finansal istikrarı bozma riskine karşılık ülkedeki kripto ile ilgili tüm faaliyetlerin yasaklanmasını talep ettiği biliniyor. Ancak Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların ardından Rusya Merkez Bankası kripto paralara karşı duruşunu değiştirdi.

Yazarı: Günay Caymaz

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın