medyauzmani.com

ABD borsalarında yeni dip | Investing.com

ABD hisse senetleri Perşembe seansında %2.1 düşüşle seansı 3640.47 seviyesinde tamamladı. Ve yüzde 1.54 düşüşle 29225.61’e düştü. %2.84 düşüşle 10.737.51’e geriledi. Japonya’da %2,04 ve endeksi %1,86 düştü. Avustralya’da %1,18 kaybetti.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, küresel büyümede keskin bir yavaşlamanın küresel bir durgunluğa dönüşebileceğini, küresel enerji üretimini çeşitlendirmenin yıllar alabileceğini ve bunun stagflasyon risklerini artırabileceğini söyledi. Malpass, Avrupa’da resesyon olasılığının arttığını, Çin’in büyümesinin keskin bir şekilde yavaşladığını ve ABD ekonomik üretiminin yılın ilk yarısında daraldığını söyledi.

ECB Başkan Yardımcısı Guindos, “Merkez Bankalarının Vadeli İşlemleri” konferansında yaptığı konuşmada, araştırmaların bir kriz döneminde para ve maliye politikasının birlikte çalışması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Lane, enerji şoku nedeniyle Avrupa ekonomisinin durma noktasına geldiğini doğruladı.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, İngiltere’deki durumun ciddi olduğunu kabul ederken stratejisine bağlı kalacağını söyledi. Les Kafes Ekonomimizi, İngiltere’yi canlandırmak ve uyum sağlamak için acilen harekete geçmemiz gerekiyordu, bu da elbette tartışmalı ve zor kararlar almak anlamına geliyor.” dedi.

Cleveland Fed Başkanı, faiz oranlarının henüz sınırlanmadığını ve onları düşürmek için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi. Fed Başkanı Lewis, piyasa farklılıklarına rağmen İngiltere’deki son olayların Fed’in sıkılaştırma oranını etkilemeyeceğini belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Schulz, işletmeleri ve tüketicileri yükselen enerji fiyatlarının etkisinden korumak için 200 milyar Euro’luk bir fon oluşturmayı planladığını açıkladı.

İspanya, yeni vergi planları ile gelirini 3,14 milyar avro artırmayı hedefliyor. İspanya Maliye Bakanı Monteiro Perşembe günü yaptığı açıklamada, İspanyol hükümetinin geçici servet vergisi ve kurumlar vergisinde artış da dahil olmak üzere bir dizi önlemle vergi gelirlerini gelecek yıl 3,14 milyar avro artırmayı umduğunu söyledi.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun verilerine göre ABD, ilk çeyrekteki yüzde 1,6’lık düşüşün ardından 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 0,6 daraldı. Reel GSYİH’deki düşüş, envanter yatırımı, konut yatırımı, federal hükümet harcamaları ve yerel ve eyalet hükümet harcamalarındaki düşüşü yansıttı. Ve arttırdı.

ABD’de mevsimsellikten arındırılmış sayı 24 Eylül’de sona eren haftada 16.000’den 193.000’e düştü. Önceki haftanın okuması 213.000’den 209.000’e revize edildi.4 haftalık ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 8.750 aşağı, 207.000’e düştü.

Almanya’nın enflasyon oranının Eylül 2022’de %10,0 olması bekleniyor. Ağustos 2022’de ise %7,9’luk bir enflasyon oranı açıklandı. Federal İstatistik Ofisi verilerine göre, Ağustos ayında tüketici fiyatlarının %1.9 artması bekleniyor. Rapora göre enerji fiyatları bir önceki yıla göre %43,9 arttı. Gıda fiyatları da bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 arttı. Eylül 2022 için kesin sonuçlar 13 Ekim 2022’de açıklanacak.

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan bir rapora göre, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik duyarlılık Eylül ayında yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Enflasyon ve enerji krizi endişeyi artırırken, ekonomik duyarlılık endeksi Eylül’de 97,3’ten 93,7’ye geriledi ve üst üste yedinci ay düşüşünü sürdürdü.

Çin’in resmi imalat PMI’si Eylül ayında 50.1’e yükseldi. Caixin/S&P Global İmalat PMI, daralmaya işaret ederek 48.1’de yayınlandı. İmalat dışı PMI Eylül’de 50,6’ya düştü. Bileşik PMI aylık bazda 51,7’den 50,9’a düştü. Caixin, “Düşük talep koşulları ve düşük üretim gereksinimleri, şirketlerin Eylül ayında satın alma faaliyetlerini azaltmalarına neden oldu ve düşüş oranı dört ayın en hızlısı oldu.” Dedi.

Japonya’da Ağustos ayı, Temmuz ayına göre %2,7 artarak üst üste üçüncü ay %1,4 arttı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın Kherson ve Zaporizhzhya bölgelerinin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzaladı. ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin “Rusya’nın Ukrayna’nın egemen toprakları üzerindeki iddialarını asla tanımayacağını” söyledi.

Freddie Mac’in raporuna göre ABD’de 30 yıllık ipotek oranı %6,70’e ulaştı. Bu, Temmuz 2007’den bu yana görülen en yüksek oran.

heyecan

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın