medyauzmani.com

ABD Ocak ayı bütçe açığı, gelirlerin rekor seviyeye ulaşmasıyla daralıyor Yazar Investing.comAmerika Birleşik Devletleri federal bütçe açığı Ocak ayında önemli bir düşüş kaydederek 22 milyar $’a geriledi ve bu düşüş rekor düzeyde gelir elde edilmesine bağlandı. Hazine Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada açığın Ocak 2023’te kaydedilen 39 milyar dolarlık açıktan 17 milyar dolar ya da %43 daha düşük olduğunu bildirdi. Ocak ayı harcamaları %3 artarak 499 milyar dolara ulaşırken, gelirler %7 artışla 477 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Açığın azalmasına katkıda bulunan önemli bir faktör, Ocak 2023’te Teamsters sendikası emeklilik fonu için yapılan 36 milyar dolarlık kurtarma paketi gibi tek seferlik büyük harcamaların olmamasıydı. Ancak mali yılın ilk dört ayında açık 72 milyar dolar ya da %16 oranında artarak 532 milyar dolara ulaştı. Bu artış daha yüksek ulusal borç servis maliyetleri ve Sosyal Güvenlik, Medicare ve askeri programlara yapılan harcamaların artmasından kaynaklandı.

Hazine, dört aylık dönemde hem gelirlerin hem de harcamaların rekor seviyelere ulaştığını, gelirlerin 112 milyar dolar ya da %8 artışla 1,585 trilyon dolara, harcamaların ise 184 milyar dolar ya da %10 artışla 2,117 trilyon dolara yükseldiğini vurguladı. Ocak ayında vergi iadeleri geçen yılın aynı dönemine göre 15 milyar dolar daha düşük gerçekleşmiş olup, bu düşüşte İç Gelir Servisi’nin kağıt iadelerin işlenmesini hızlandıran yeni tarama teknolojisini benimsemesi etkili olmuştur.

Ocak ayındaki gelirler, güçlü istihdam eğilimleri nedeniyle 20 milyar dolar veya %7 oranında artmıştır. Ancak Hazine, Ocak ayında %3,15’lik daha yüksek ağırlıklı ortalama faiz oranı ve yüksek borç seviyeleri nedeniyle kamu borcu faiz maliyetlerinde bir önceki yıla kıyasla %35’lik bir artışla karşı karşıya kalmıştır. Mali yılbaşından bugüne kadar faiz maliyetleri 96 milyar dolar ya da %37 artarak 357 milyar dolara ulaşmış ve Medicare harcamalarını aşmıştır.

Medicare Advantage planları için yapılan ödemelerdeki artışa bağlı olarak Medicare maliyetleri 23 milyar $ ya da %8 artarak 306 milyar $’a yükselmiştir. Sosyal Güvenlik harcamaları da 46 milyar dolar ya da %10’luk bir artışla 487 milyar dolara yükselmiş olup, bu artış hayat pahalılığı ayarlamalarını ve bebek patlaması kuşağından emekliliğe ayrılanların sayısının artmasını yansıtmaktadır.

Ayrıca Hazine, personel operasyonları ve bakımı da dahil olmak üzere askeri programlar için yapılan harcamaların arttığını bildirmiştir. Bu harcamalar 2024 mali yılının ilk dört ayında 32 milyar dolar ya da %13 oranında artarak 283 milyar dolara ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın