medyauzmani.com

ABD’li senatör, kripto brokerlerini SEC’den korumak için yasa tasarısı sundu

Senato Bankacılık Komitesi üyesi ABD Senatörü Bill Haggerty, kripto para borsalarını Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) “belirli” cezalarından koruyacak güvenli bir bölge oluşturulmasını öneren bir yasa tasarısı sundu.

Senatör Haggerty tarafından tanıtılan 2022 Dijital Ticaret Netlik Yasası, kripto para birimi değişimi varlıklarını ilgilendiren iki ana konuda düzenleyici netlik sağlamayı amaçlıyor; Birincisi dijital varlıkların sınıflandırılması, diğeri ise mevcut menkul kıymetler yasalarını kapsayan yükümlülükleri içerir.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun belirli yaptırım eylemlerinden dijital varlık komisyoncuları için güvenli bir sığınak sağlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı. Kaynak: Congress.gov

Senatör Haggerty, düzenleyici engellerin yarattığı sorunlara genel bir bakış sunarak şunları söyledi:

“Dijital varlık düzenlemelerindeki mevcut netlik eksikliği, girişimcilere ve şirketlere tek bir seçenek bırakıyor: Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yoğun düzenleyici belirsizlikte kaybolmak veya net dijital varlık düzenlemeleri olan ülkelere geçmek.”

Hagerty’ye göre, bu düzenleyici belirsizlik kripto alanına yatırımı caydırıyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iş yaratma fırsatlarını engelliyor. Haggerty, ortaya çıkan yasal engeller hakkında “Bu dönüştürücü teknolojideki ABD liderliğini böylesine önemli bir zamanda tehlikeye atıyor” dedi.

Senatör Haggerty ayrıca, tasarının kabul edilmesi durumunda, bunun yalnızca kripto şirketlerine “çok ihtiyaç duyulan kesinliği” sağlamakla kalmayıp, ABD kripto pazarlarında büyüme ve likiditeyi de artıracağına inanıyor.

Ancak, bir yasa tasarısının yasalaşması için önce Senato, Temsilciler Meclisi ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından onaylanması gerekir.

ABD senatörleri tarafından getirilen düzenleyici reformlarla bağlantılı olarak, federal hükümet, ABD pazarında merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) uygulanabilirliğini inceleme girişimlerini yoğunlaştırdı.

Biden’ın rehberliğinde, Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi (OSTP), her sistemin artılarını ve eksilerini inceleyerek 18 CBD faturasını analiz etti.

“Lisanssız yaklaşımı destekleyen teknolojinin zaman içinde önemli ölçüde iyileşerek CBDC sisteminde kullanım için daha uygun hale getirmesi mümkündür.”

Öte yandan, ABD merkez bankasının dijital para birimi sisteminin teknik değerlendirmesi, birimin “belirsiz, donanım korumalı bir sistem” eğilimini vurguladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın