medyauzmani.com

Almanya’da ticari gayrimenkullerde rekor düşüş Yazar Investing.comAlmanya’da ticari emlak fiyatları 2023’ün son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12,1 oranında düşerek tarihi bir düşüş yaşadı. VDP bankacılık birliğinin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, bu düşüş şimdiye kadar kaydedilen en büyük düşüşe işaret ediyor. Fiyatlar 2022’nin ikinci çeyreğindeki zirvesinden bu yana toplam %16,5 oranında geriledi.

Faiz oranları düştükçe yıllarca gelişen Almanya’daki emlak sektörü şimdi son on yılların en ciddi kriziyle karşı karşıya. Faiz oranlarındaki son artış, artan inşaat maliyetleriyle birleşince bazı müteahhitleri iflasa sürükledi. Bankaların finansmanı azaltması ve emlak işlemlerinin durma noktasına gelmesiyle likidite sıkışıklığı daha da şiddetlendi.

Bu gerilemenin etkisi Avrupa genelinde hissedilirken, Almanya kıta içinde krizden en çok etkilenen ülke olarak öne çıktı. Kriz sadece Almanya’yı etkilemekle kalmamış, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer büyük pazarlarda da gözlemlenmiştir.

Durum kötüleştikçe, risk altındaki işlerin sayısı artıyor ve sektörü, gerileyen emlak piyasasının etkilerini hafifletmek için acil yardım çağrısında bulunmaya sevk ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın