medyauzmani.com

AMB denetçisi Euro bölgesi bankaları için yeni risklere işaret ediyor Yazar Investing.comAvrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yeni baş denetçisi Claudia Buch, Euro bölgesi bankaları için risk ortamında bir değişimin sinyallerini vererek, bu kurumların ortaya çıkan çeşitli zorluklara uyum sağlaması gerektiğini vurguladı. Göreve geldiğinden bu yana yaptığı ilk konuşmada Buch, yükselen faiz oranları, artan jeopolitik gerilimler, hızlanan mevduat hareketleri, siber saldırılardaki artış ve iklim risklerinin sektörün temelini değiştirdiğini vurguladı.

Bu yılın başlarında Andrea Enria’nın yerine geçen ve şu anda bloktaki 100’den fazla büyük kredi kuruluşunu denetlemekten sorumlu olan Buch, bu değişikliklerin çoğunun geçici değil yapısal olduğunu belirtti. Buch, faiz oranlarının ve enerji fiyatlarının yükseldiğine, büyüme tahminlerinin düşürüldüğüne, iklimle ilgili risklerin daha belirgin hale geldiğine ve siber saldırıların arttığına dikkat çekti.

Bankalar şu anda ECB’nin rekor faiz artışlarından kaynaklanan baskılarla karşı karşıya ve Buch varlık kalitesinin kötüleştiğine dair açık işaretlere dikkat çekti. Buch, bankaların bu yeni ortamı yönetmek için gerekli uzmanlıktan yoksun olabileceği ve risk yönetimi süreçlerinin bu yeni riskleri yeterince entegre edemeyebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Bu durum, hatalı veya eksik bilgiye dayalı kararların alınmasına yol açabilir.

Buch ayrıca bankaların riskleri yönetmek için çeşitli yaklaşımlar kullandığını ve bunların birçoğunun bu risklere karşı gerekli duyarlılığa sahip olmadığını belirtti. Buch, ECB’nin bankaların uyumluluğunu yeniden değerlendirdiğini ve yeni risklerle ilgili en iyi uygulamalara bağlılık beklediğini açıkladı.

Bankacılık sektöründe artan dijitalleşme, mevduat hareketlerinin hızlanmasına yol açarak bankaların fonlama planları için tehdit oluşturabilir. Bu durum geçtiğimiz yıl ABD’deki bölgesel bankaların yaşadığı stresle kanıtlanmıştır. Buch, ECB’nin bankaların fonlama stratejilerini yalnızca düzenleyici tamponlardan ziyade yönetişim ve uzun vadeli planlamaya odaklanarak gözden geçireceğini belirtti.

Dijitalleşme pek çok açıdan faydalı olmakla birlikte siber riskleri de arttırmakta ve bankalar arasındaki rekabeti potansiyel olarak arttırabilmektedir. Bu rekabet marjları sıkıştırabilir, kârlılığı azaltabilir ve aşırı risk almayı teşvik edebilir.

İklim değişikliği ile ilgili olarak Buch, ECB’nin bu yıl ECB’nin ifşa ve yönetişim beklentilerini karşılamakta yavaş kalan bankalara karşı harekete geçmeye başlayabileceğini öne sürdü. Buch, ECB’nin denetim bulgularının ele alınmasını ve eksikliklerin giderilmesini sağlamak için yaptırımlara kadar uzanabilecek tırmandırma mekanizmalarının kullanımını yoğunlaştıracağını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın