medyauzmani.com

Avrupa Konseyi MiCA metnini onayladı

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği Dijital Varlıklar Düzenleme Komisyonu temsilcileri, Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) çerçevesinde devam etti ve nihai metni oylama için Parlamentoya gönderdi.

5 Ekim’de yayınlanan bilgi notuna göre, Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi, MiCA’nın metnini onayladı ve Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi Başkanı’na gönderdi. Daimi Temsilciler Komitesi Başkanı Edita Hrda, Avrupa Parlamentosu metni ilk okumada onaylarsa, kripto para birimi çerçevesi önerisinin yürürlüğe gireceğini doğruladı.

MiCA önerisi ilk olarak Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu’na sunuldu ve AB üye ülkeleri arasında kripto para birimi için tutarlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. Metnin Parlamento Komisyonu tarafından onaylanması halinde, politikaların 2024’ten itibaren yürürlüğe girme olasılığı var. Komisyonun bir sonraki toplantısı 10 Ekim’de yapılacak.

En son MiCA metninde, “Avrupa Birliği’ndeki finansal hizmetler mevzuatının dijital çağa uygun olmasını ve yenilikçi teknolojilerin kullanımı da dahil olmak üzere insanlar için çalışan geleceğe hazır bir ekonomiye katkıda bulunmasını sağlamak çok önemlidir. Kripto varlıkları için küresel bir çerçeve, kullanıcıların bu varlıklara olan güveninin yetersiz kalmasına yol açabilir ve bu da bu varlıklarda bir pazarın gelişmesini önemli ölçüde engelleyebilir.”

İlginizi çekebilir: MEP’ler kripto ve blok zinciri vergi politikaları lehinde oy kullandı

Avrupa Parlamentosu, Komisyon ve Konsey’deki politika yapıcılar, MiCA’nın piyasaya sürülmesinden bu yana 27 üye devlette kripto düzenlemelerini uyumlu hale getirmenin etkilerini araştırırken, Proof of Work madenciliği ve stabilcoin’ler konusundaki tartışmalar ilerlemeyi engelledi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Eylül ayında Binance Blockchain Haftası’nda düzenlemenin küresel bir düzenleyici standart haline geleceğini söyledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın