medyauzmani.com

Avrupa’daki Durgunluk Türkiye’nin İhracatını Zorladı Yazar Investing.com

© Reuters.

Investing.com – Türkiye’nin imalat ihracatının mevcut durumunu gösteren ISO İhracat İklimi Endeksi verileri yayınlandı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) raporuna göre endeks Eylül ayında 48,8 oldu. Ağustos’ta 50.0 büyüme eşiğinin altına düşerek 19 ayda ilk kez daralan endeks, Eylül’de değişmeyerek 48.8 seviyesini korudu.

ISO raporunda, Türk imalatçılarının Ağustos ayında olduğu gibi Eylül ayında da ihracat pazarlarında zorlu talep koşullarıyla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

İmalat ihracatı neden düşüyor?

Avrupa ve Kuzey Amerika, Eylül ayında zayıflığın ana kaynağı olmaya devam etti.

Türk imalat sektörünün en büyük beş ihracat pazarında üretim düştü. Ancak bazı istikrar belirtilerinin görüldüğü ABD’de daralma orta düzeyde ve son üç ayın en düşük hızında gerçekleşti.

Türk imalat sektörünün yüzde 9’luk ihracat payıyla en büyük dış pazarı olan Almanya’da üretim, üst üste üçüncü ay da düştü ve söz konusu yavaşlama, COVID-19 salgınının ilk dalgasından bu yana en önemli seviyede kaydedildi. .

Diğer Avrupa ülkelerine bakıldığında, İngiltere, İtalya, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde ekonomik aktivitedeki gerileme hızlanırken, İspanya’da üretim yeniden daralmaya başladı. Fransa ve İrlanda’da kaydedilen büyüme nispeten olumluydu. Orta Doğu ülkeleri Eylül ayında en güçlü performans gösteren ülkeler arasında yer aldı. Katar’da büyüme ivme kazanırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da da güçlü seyrini sürdürdü.

İki yılın en düşük seviyesi

ICI, Eylül PMI rakamlarını 3 Ekim’de açıkladı. Temmuz ayında 46,9’a düştükten sonra iki yılın en düşük seviyesi olan PMI, Ağustos’ta sınırlı bir toparlanmanın ardından Eylül’de 46,9’a geriledi.

Eylül’de sektörde istihdam 28 ay sonra ilk kez düştü. İş yüklerinin hafifletilmesi, şirketlerin işe alımları azaltmasına ve böylece Haziran 2020 itibariyle devam eden istihdam artış trendinin kesilmesine neden oldu. Bir yıl sonra yeni siparişler daraldı.

Sektördeki gerilemenin ana nedeni yüksek elektrik ve doğal gaz fiyatları iken, Avrupa’da düşük talep, duş faktörü oldu. Öte yandan azalan talep ve fiyat gelişimi, girdi alımlarının ve girdi stokunun düşmesine neden olmuştur.

İhracatta son durum

Ticaret Bakanlığı’nın Eylül ayı raporuna göre, ithalat %9,2 artarak 22 milyar $ ve 616 milyon $’a, ithalat ise %41.5 artarak 33 milyar $’a ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı 20,3 puan azalarak %68,5 olmuştur. Enerji verileri hariç tutulduğunda ihracatın ithalatı karşılama oranı 16,5 puan azalarak %89,2 oldu.

Yılın son çeyreğine ilişkin kurumsal beklentiler de geriledi.

Yazar: Deniz Engin

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın