medyauzmani.com

Avustralya’da tüketici güveni enflasyondaki düşüşle birlikte son 20 ayın zirvesinde Yazar Investing.com


© Reuters.

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Avustralya tüketici güveni önemli bir değişim göstererek Şubat ayında son 20 ayın en yüksek noktasına çıktı. Westpac-Melbourne Enstitüsü tüketici hissiyatı endeksi Ocak ayına göre %6,2’lik bir artış göstererek 86,0 endeks değerine ulaştı. Artışa rağmen endeks, kötümserlerin iyimserlerden fazla olmaya devam ettiğini ve bu eğilimin bir yılı aşkın süredir devam ettiğini ortaya koyuyor.

Salı günü açıklanan anket aynı zamanda siyasi parti destekçileri arasında güven konusunda belirgin bir ayrışmanın da altını çizdi. Liberal Ulusal muhalefetin destekçileri 77.6 ile daha düşük bir güven endeksi yansıtırken, iktidardaki İşçi Partisi’nin destekçileri 103.8’lik bir endeksle daha fazla iyimserlik ifade etti.

Westpac’ın kıdemli ekonomisti Matthew Hassan, duyarlılıktaki iyileşmeyi ılımlı enflasyona ve faiz oranlarına ilişkin değişen beklentilere bağladı. Aralık ayı tüketici fiyat enflasyonu raporu önemli bir yavaşlama göstererek son iki yılın en düşük seviyesi olan %4,1’e geriledi. Ayrıca, Avustralya Merkez Bankası (RBA) geçen haftaki politika toplantısında faiz oranlarını %4,35’te tuttu. Merkez bankası gelecekteki faiz artırımı olasılığını dışlamamış olsa da, piyasa spekülasyonları bir sonraki faiz hareketinin yılın ilerleyen dönemlerinde beklenen bir indirim olabileceğine işaret ediyor.

Anket ayrıca önümüzdeki 12 ay içinde mortgage faiz oranlarında artış bekleyen tüketicilerin sayısında da bir düşüş olduğunu ortaya koyarak Ocak ayındaki %52 ve Aralık ayındaki %61 oranlarından %42’ye geriledi. Beklentilerdeki bu değişim tüketici davranışlarını olumlu yönde etkiledi ve önemli ev eşyalarının satın alınmasının uygunluğunu ölçen endeks Şubat ayında %11,3 yükseldi.

Tüketicilerin ailelerinin mali durumuna ilişkin değerlendirmelerinde de bir önceki yıla kıyasla %4,9’luk bir artış kaydedildi. Önümüzdeki yıl için mali durum beklentileri %2,4 oranında iyileşti. Ayrıca, önümüzdeki yıla ilişkin ekonomik görünüm %8,8 oranında artarken, beş yıllık tahmin %4,4 oranında güçlendi.

Bu finansal göstergelerin ortasında, tüketiciler konut fiyatlarında yükseliş yönünde bir tutum sergiledi ve endeks %2,1’lik bir artışla 161,4 ile yeni bir döngünün en yüksek seviyesine ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın