medyauzmani.com

BIST 50’de 2 Hisse Senedi Dışında Açığa Alma Üst Adım Kuralı Kaldırıldı Yazar Investing.com

© Reuters

Investing.com – İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bugün kamuyu aydınlatma platformuna yaptığı açıklamada, BİST 50 endeksinde yer alan hisse senetlerinde açığa satış için geçerli olan üst basamak kuralının Ekim ayından itibaren iki hisse senedi dışında uygulanmayacağı açıklandı. 5.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, BİST 50’de işlem gören hisse senetlerinde normalde yapılabilecek açığa satış işlemleri için daha yüksek bir adım kuralı getirildiğini duyurdu ve bu uygulama 4 Ekim’e kadar devam etti.

Mevcut açıklamada, 5 Ekim 2022 tarihinden itibaren İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. () ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (İS 🙂 hisse senedi hariç silindiğini duyurdu. Buna göre, ISGYO ve TSKB hisselerinin açığa satış işlemlerinde yükseltme kuralı ikinci duyuruya kadar uygulanmaya devam edecek.

Yükseltme kuralı nedir?

Bu uygulama, açığa alınabilecek bir hisse senedinin açığa satışının, açığa satışa konu edilecek bir sermaye piyasası aracının son işlem fiyatından daha yüksek bir fiyattan yapılması kuralıdır. Ancak açığa satışa konu sermaye piyasası aracının son fiyatının bir önceki fiyatından yüksek olması durumunda son fiyat seviyesinde açığa satış işlemi de yapılabilir.

İSGYO ve TSKB hissesinin son durumu

ISGYO, 16 Eylül’den 30 Eylül’e kadar çekirdek serisine devam ederken, bu dönemde fiyatının %68’ini 18,97 TL’den 6 TL’ye kaybetti. Bu hafta İSGYO fiyatının 6 TL aralığında sabit kaldığı görüldü.

Eylül ayının ikinci yarısında da baz fiyatlarla işlem gören TSKB hisseleri, bu dönemde %66 oranında değer kaybederek 7 TL’den 2,34 TL’ye geriledi. 28 Eylül itibarıyla yavaşladığı görülen TSKB hissesi düşük fiyattan %11 toparlanarak günü 2,6 TL’den kapattı.

Yazarı: Günay Caymaz

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın