medyauzmani.com

Bitcoin ve Altın Arasındaki Korelasyonlar Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı Yazar Investing.com

© Reuters

Investing.com – Mekanik ekonomik sorunların gündemde olmadığı küresel piyasalarda güçlenen dolar, riskli varlıklarla birlikte altın üzerinde baskı oluşturuyor.

Bu, altın varlıkları ile kripto para birimleri arasındaki korelasyonda bir artışa neden olur. Kripto para analiz platformu Kaiko, dün açıklanan verilerde (BTC) ile altın arasındaki korelasyonun yıl içinde en yüksek seviyeye ulaştığını gösterdi.

Bitcoin ve altın korelasyon tablosu

Dış etkenlere bağlı olarak 2022 yılında Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarında büyük kayıplar görüldü. Buna göre güvenli liman olarak görülen altın, bu yılın Mart ayında 2070 dolarlık zirveyi test ettikten sonra 1614 dolara kadar geriledi ve düşüş yaşadı Değeri %22 arttı.

Yılın ilk çeyreğinde Rus-Ukrayna savaşının başlamasıyla olumlu bir görünüme sahip olan altın, ilerleyen aylarda yükseliş ivmesini kaybederek Nisan 2020 seviyelerine geri dönerken, Bitcoin zirvesinden geri çekildi. Kasım 2021’de 69.000$ olan fiyat, Gelişmiş ülkelerin sıkı para politikasına geçmesiyle 20.000$’ın altına düştü.

Yılın ilk yarısında bitcoin ve altın arasındaki korelasyon düşükken, doların güçlenmesinden her iki yatırım aracı da olumsuz etkilendi ve Temmuz ayı itibariyle bitcoin ve altının birlikte hareket etme eğilimi arttı.

Bitcoin ve altındaki son durum

Eylül ayının son haftasında son 2,5 yılın en düşük seviyesine düştükten sonra, bir haftalık dönemde talepte bir artış gördü ve 1,614 $ seviyelerinden %5,5 artışla 1700 $ aralığına geri döndü. .

Öte yandan Bitcoin, yılın alt bölgesinde 20.000 doların altında yatay hareketini sürdürüyor. Geçen hafta yine 18.000 dolar aralığından destek alan kripto para birimi, geçen haftanın en düşük seviyesinden %8 yükselirken 19.900 dolara ulaştı.

Yazarı: Günay Caymaz

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın