medyauzmani.com

Citi risk yönetimi konularında düzenleyici baskıyla karşı karşıya Yazar Investing.com


© Reuters.

Citigroup Inc. bankanın ticari ortaklarının temerrüt riskini nasıl ölçtüğü konusunda acil değişiklikler talep eden ABD’li düzenleyicilerin yoğun incelemesi altında. Federal Rezerv, Citigroup’a, özellikle türev işlemlerinde olmak üzere risk yönetimi uygulamalarındaki eksiklikleri gidermesi için altı ay ile bir yıl arasında değişen sürelerle üç bildirim yayınladı.

Fed’in Acil Dikkat Gerektiren Konular (MRIAs) olarak bilinen talepleri, 2020 yılında Fed ve Para Birimi Denetçisi Ofisi (OCC) tarafından yayınlanan onay emirlerine uymaya çalışan Citigroup’un karşılaştığı daha geniş bir düzenleyici zorluğun bir parçasıdır. Bu emirler Citigroup’un risk yönetimi, veri yönetişimi ve iç kontrollerindeki yaygın eksiklikleri gidermesini gerektiriyor.

Citigroup’ta yapılan bir iç denetim, risk yönetimini geliştirme çabalarının beklentileri karşılamadığını göstererek başka sorunların da altını çizdi. Bankanın denetçileri, Citigroup’un yönetim kuruluna ve üst yönetime kapsamlı risk raporlaması yapılmasını sağlayacak prosedürleri oluşturmadığını tespit etmiştir. Denetim ayrıca gözetimi iyileştirmeye yönelik düzeltici eylem planının da yetersiz olduğunu ortaya koymuştur.

OCC’nin Eylül ve Ekim aylarında yaptığı incelemelerde Citigroup’un veri bütünlüğü konusunda kaydettiği ilerleme değerlendirilmiş ve bankanın iddia ettiği kadar ilerleme kaydetmediği tespit edilerek gerekli ilave çalışmalar yapılmıştır.

Bu yasal aksaklıklar, CEO Jane Fraser’ın bankanın son on yıllardaki en önemli revizyonuna öncülük ettiği, kârları artırmayı ve operasyonları kolaylaştırmayı amaçladığı bir dönemde geldi. Citigroup bu stratejinin bir parçası olarak işletmelerini satıyor ve işgücünü azaltıyor.

Bu çabalara rağmen Citigroup’un hisseleri Pazartesi günü 53,51 $’a gerileyerek, KBW banka hisseleri endeksinin altında bir performans sergiledi.

Citigroup, düzenleyici beklentileri karşılamanın önemini kabul etti ve “bankamızı basitleştirmek ve modernize etmek için istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini” belirtti. Banka aynı zamanda bu çok yıllı çabanın karmaşık olduğunu ve zorluklar içerdiğini de kabul etti.

Fed tarafından yayınlanan MRIA’lar, Citigroup’un veri yönetimiyle ilgili bir düzineden fazla sorunu çözmesi için altı aylık bir son tarih ve karşı taraf kredi riskinin hesaplanmasında vekillerin kullanımını ele almak için bir yıllık bir son tarih içeriyor. Bir diğer bir yıllık MRIA’lar ise bankanın tüzel kişilikleri içindeki sorumlulukların netleştirilmesi gibi yönetişim konularına odaklanıyor.

Bankanın iç denetim birimi, belirli sorunların çözülmesi için 30 Haziran 2022 olan orijinal son tarihi 30 Eylül 2023’e erteledi ve şimdi denetimi 31 Temmuz 2024’e kadar tamamlamayı hedefliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın