medyauzmani.com

Citi’ye yeniden yapılandırmada mevzuat konularına öncelik vermesi tavsiye edildi Yazar Investing.com


© Reuters.

Citigroup, J.P. Morgan analistlerinin, büyük bir küresel yeniden yapılanma sürecinden geçerken düzenleyici kaygıları gidermeye odaklanması çağrısıyla karşı karşıya. Banka, ABD’li düzenleyiciler tarafından ticari ortaklarının temerrüt riskini değerlendirme biçiminde acil değişiklikler yapmakla görevlendirildi. Ayrıca, bankanın denetçileri tarafından iç denetimi geliştirmeyi amaçlayan bir planda eksiklikler tespit edilmiştir.

Banka şu anda ABD Merkez Bankası ve Para Birimi Denetçisi Ofisi tarafından 2020’de çıkarılan iki onay emrini ele alıyor. Bu emirler, Citi’nin risk yönetimi, veri yönetişimi ve iç kontrollerdeki uzun süredir devam eden ve geniş kapsamlı eksiklikleri gidermesini talep ediyor.

CEO Jane Fraser, ABD’nin en büyük üçüncü kredi kuruluşu olan Citi’de, rakiplerinin gerisinde kalan karlılığını ve hisse senedi performansını iyileştirmek amacıyla son on yılların en önemli revizyonu olarak nitelendirilen çalışmalara öncülük ediyor.

JP Morgan analistleri, düzenleyicilerden gelen baskının Citi’nin düzenleyici konulara odaklanmasını gerektirebileceğini ve bunun da sürekli yüksek harcamalara neden olabileceğini öne sürüyor. Analistler, düzenleyici konuların önemli olması halinde bu çabaların bankanın yıllık maliyetlerini orta vadede öngörülen 51 milyar ila 53 milyar dolar aralığının üst sınırına doğru itebileceğini belirtti.

Bu zorluklara rağmen, Wells Fargo analisti Mike Mayo, Citi’nin 2024 yılı faaliyet kaldıracı beklentisinin değişmemesi gerektiğine inanıyor. Faaliyet kaldıracı, gelir büyümesi ile faaliyet gelirindeki büyüme arasındaki ilişkiyi gösteren bir metriktir. Ancak Mayo, Pazartesi günü verdiği bir röportajda “Jane Fraser’ın bu vizyonu hayata geçirme kabiliyeti konusunda jüri hala kararını vermedi” diyerek Fraser’ın şirketi dönüştürme vizyonunu hayata geçirme kapasitesine ilişkin çekincelerini dile getirdi.

Önümüzdeki sekiz hafta Fraser’ın CEO’luk görevi açısından kritik bir dönem olarak görülüyor, zira banka yapısını düzene sokmaya ve karlılığını emsalleriyle aynı seviyeye getirmeye çalışıyor. Mayo daha önce 2024’ün banka için çok önemli bir an olabileceğini belirtmiş ve hisselerinin önümüzdeki üç yıl içinde potansiyel olarak ikiye katlanabileceğini öngörmüştü. Mayo, Citi’yi en iyi tercihi olarak değerlendirmeye devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın