medyauzmani.com

ECB’den Lane faiz indirimlerini enflasyon eğilimlerine bağladı Yazar Investing.comAvrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, TVE’ye verdiği mülakatta, Euro bölgesinde gelecekteki faiz indirimlerinin gelen enflasyon verilerine bağlı olacağını belirtti. Lane, enflasyonun istenilen yönde seyrettiği görülürken, ECB’nin faiz indirimlerinin zamanlaması ve sayısına ilişkin kararlarının, enflasyonun hedeflerine ne kadar yakın olduğuna göre yönlendirileceğini kaydetti.

AMB, büyümenin yavaşladığına ve enflasyonist baskıların azaldığına dair işaretler nedeniyle Eylül ayından bu yana faiz oranlarını rekor seviyede tutuyor. Bu ortam, yatırımcılar arasında potansiyel faiz indirimleri konusunda spekülasyonlara yol açarken, beklentiler ilk ayarlama için Nisan ya da Haziran ayları üzerinde yoğunlaşıyor.

Lane, İspanyol devlet televizyonu TVE ile yaptığı görüşmede enflasyonun mevcut gidişatına ilişkin iyimserliğini dile getirdi. Lane, ECB’nin enflasyonu yaklaşık %2 olan hedefine düşürme konusundaki kararlılığını vurguladı. Halihazırda enflasyon bu hedefin biraz üzerinde, %3’e yakın seyrediyor.

Lane, ECB’nin faiz indirimlerinin kapsamının enflasyon hedefine ulaşma yolunda kaydedilen ilerleme ile ilişkili olacağını açıkladı. Lane ayrıca ECB’nin 7 Mart’ta toplanacağını ve yeni ekonomik projeksiyonların sunulacağını belirtti. Bu toplantının ilerleyen aylarda faiz indirimlerine ilişkin en azından ön tartışmaları başlatması bekleniyor.

Euro’yu para birimi olarak kullanan 20 ülkede enflasyon Aralık ayındaki %2,9 seviyesinden Ocak ayında hafif bir düşüşle %2,8’e gerilemiştir. ECB’nin yaklaşan toplantısı ve beraberindeki ekonomik tahminlerin yakın vadede para politikası kararlarının şekillenmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın