medyauzmani.com

Elon Musk, Forbes 400 listesinde ilk kez birinci oldu

Forbes, her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD’nin en zengin 400 kişisini sıralayan “Forbes 400” listesini açıkladı. Salgın sonrası 2021’de ivme kazanan küresel ekonomiden yararlanan en zengin 400 kişi, bu yıl yüksek enflasyon ve piyasaların çöküşünden olumsuz etkilendi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en zengin 400 kişinin geçen yıla göre 500 milyar dolar daha az servete sahip olduğu gözlemlendi. Birleşik kişisel servetleri %11 düşerek 4 trilyon dolara düştü.

iletilen ayrıntılara göre; 2008-2012 Büyük Ekonomik Krizinden bu yana ilk kez, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en zengin insanların serveti bir önceki yıla göre düştü. Amerikan teknoloji servetleri 2022’de toplam 315 milyar dolar kaybetti. Yahoo’nun kurucu ortağı Jerry Yang ve Rivian RJ Scaringe’in kurucu CEO’su dahil 41 kişi listenin en tepesinden düştü. Geçen yıl listede üçüncü sırada yer alan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, 2010’dan bu yana ilk kez bu yıl ilk ona giremedi. Kişisel servetinde bir önceki yıla göre 76,8 milyar dolar kaybeden Zuckerberg, en zengin Amerikalı oldu. 2022 listesinde..

Öte yandan; Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bu yıl ilk kez Forbes 400 listesinin zirvesine yerleşti ve kripto para piyasasında yaptığı açıklamalarla sıklıkla ön plana çıktı. SpaceX’in aldığı Tesla hissesi ve yatırımlarındaki %11’lik artıştan payını alan Musk, bu yıl kişisel servetini bir önceki yıla göre 60,5 milyar dolar artırdı. Böylece Musk, Amazon hisselerindeki yüzde 27’lik düşüşten etkilenen Jeff Bezos’tan ilk sırayı aldı. Bezos bu yıl listede ikinci sıraya geriledi.

Listede sadece 58 kadın var

Bu yılın başlarında, Bill & Melinda Gates Vakfı’na 20 milyar dolar bağışlayarak dünyanın en zenginleri listesinden çıkarılacağını açıklayan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, listede bir basamak çıkarak üçüncü sıraya yükseldi. Listenin ilk yirmisinde yer alan kişilerin kişisel servetinin toplamda 1,6 trilyon dolar seviyesinde olduğu kaydedildi. Bu kişiler, Forbes 400 listesinin sahip olduğu tüm servetin yüzde 40’ını temsil ediyor.

Ancak bu yıl listeye 42 yeni kişi katıldı. Bunların en zengini, kişisel serveti 10 milyar dolar olan petrol milyarderi Autry Stevens’dı. Stevens’ın kişisel servetini enerji kaynaklarından kazanan 19 kişiden biri olduğu bildirildi. Bunlardan 15’i 2021 yılına kadar daha zengin olacak. Eski ABD Başkanı Donald Trump, ünlü yarışçı Roger Pinske ve Uber’in kurucu ortağı Travis Kalanick, daha önce Forbes 400’e dahil olan ve listeye geri dönen isimler arasında yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en zengin 400 kişinin yaşlarının 29 ile 96 arasında değiştiğini belirtti. Kripto borsası FTX’in kurucu ortağı Gary Wang, 29 yaşındaydı ve listenin 40 yaşın altındaki 10 üyesinden biriydi. diğer taraftan; Bildirildiğine göre, listedeki 400 kişiden 275’i kendi servetini kazandı. Bu kişilerin listenin yüzde 69’unu temsil ettiği de doğrulandı. Listede sadece 58 kadının yer aldığı bildiriliyor. Bitişik, yanında; Listedeki kişilerin yarısından fazlasının kişisel servetlerinin yalnızca yüzde 5’inden azını bağışladığı tespit edildi. Listedeki sadece 9 üye kişisel servetlerinin en az %20’sini bağışladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın