medyauzmani.com

Eski FirstEnergy CEO’su ve regülatör Ohio’daki rüşvet davasında suçlamalarla karşı karşıya Yazar Investing.comFirstEnergy Corp’un eski CEO’su Chuck Jones da dahil olmak üzere iki eski yöneticisi ve eski bir eyalet düzenleyicisi, Ohio’daki nükleer santral kurtarma skandalıyla ilgili ağır suçlamalarla itham edildi. Ohio Başsavcısı Dave Yost, eyaletin nükleer enerji santrallerini sübvanse etmeyi amaçlayan ve o tarihten bu yana yürürlükten kaldırılan 2019 tarihli bir yasa tasarısından kaynaklanan iddianameleri Pazartesi günü açıkladı.

İddianameler Summit County büyük jürisi tarafından hazırlandı ve Ohio Kamu Hizmetleri Komisyonu (PUCO) eski Başkanı Samuel Randazzo, Chuck Jones ve daha önce FirstEnergy’de Dış İlişkiler Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Michael Dowling’i kapsıyor. Bu kişiler toplamda 27 ağır suçla karşı karşıya.

Başsavcı Yost davanın ciddiyetini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu iddianame bir mevzuat parçasından daha fazlası ile ilgilidir. Ohio eyalet hükümetinin önemli bir bölümünün aldatma, ihanet ve sahtekârlıkla düşmanca ele geçirilmesiyle ilgilidir.”

Bu eyalet suçlamaları Jones ve Dowling’e yönelik ilk suçlamalar olma özelliğini taşıyor. Randazzo daha önce federal mahkemede iddianame ve kovuşturmalarla karşı karşıya kalmıştı. Dava, FirstEnergy’ye mali açıdan fayda sağlaması amaçlanan ancak daha sonra tersine çevrilen mevzuata odaklanıyor.

İddianamelere yanıt olarak FirstEnergy sözcüsü Jennifer Young, skandaldan bu yana şirketin geçirdiği dönüşümü vurgulayarak yeni liderlik ve sağlam bir uyum programından bahsetti. Young, şirketin Ohio Başsavcılığı ile işbirliği yaptığını doğruladı.

FirstEnergy daha önce, dönemin Ohio Meclis Başkanı Larry Householder ve Randazzo’ya, kontrol ettikleri kuruluşlar aracılığıyla, olumlu yasama ve düzenleme sonuçları karşılığında toplam 64 milyon dolar tutarında ödeme yaptığını kabul etmişti.

Jones, Householder’a yönelik federal şantaj suçlamalarının ardından 2020 yılında FirstEnergy’deki görevine son verilmişti.

PUCO’nun sözcüsü Matt Schilling, komisyonun dört ayrı soruşturma yürüttüğünü ve bunların devam eden eyalet veya federal soruşturmalarla çakışmamasını sağlamaya dikkat ettiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın