medyauzmani.com

Fed ve ECB üyeleri faiz politikası konusunda görüşlerini aktardı Yazar Investing.comInvesting.com – ABD tarafında Atlanta Fed Başkanı Raphael ve Dallas Fed Başkanı Lorie , ülke ekonomisine ve yaklaşımına dair son görüşlerini sundu. Euro Bölgesi’nde ise ECB Yönetim Konseyi üyeleri Fabio ve Pablo Hernandez de Cos, bölgenin indiriminin ne zaman başlayabileceğine dair tahminlerini iletti.

Atlanta Fed Başkanı odak noktasının enflasyon olduğunu söyledi

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, %2’lik enflasyon oranına net şekilde odaklandığını söyledi. Bostic açıklamasında “%2’lik hedefimize yaklaşma konusunda iyi bir ilerleme kaydedildiği için gerçekten minnettarım, ancak daha gidilecek çok yol var.” dedi.

Raphael Bostic, bu açıklamasında faizin ne zaman düşürülmesinin uygun olacağı konusunda bir görüş bildirmedi. 

Dallas Fed Başkanı acil bir faiz indirimine gerek olmadığını düşünüyor

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, faizlerin acil şekilde düşürülmesi gerektiğini düşünmediğini söylerken düşürülmesi yolunda muazzam bir ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. Logan, mevcut görünümden memnun olsa da temkinli duruşunu korurken düşüş eğiliminin devam edeceğini teyit etmek için daha fazla veri görmek istediğini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi Panetta, faiz indiriminin hızla yaklaştığını tahmin ediyor

ECB Yönetim Konseyi üyesi Fabio Panetta, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faizi düşürme zamanının yakın olduğunu tahmin etti. Panetta, zamanında ve kademeli olarak atılacak adımların finansal piyasalarda ve ekonomide ortaya çıkan dalgalanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini savunuyor.

Fabio Panetta, faiz artışının eskiye kıyasla ekonomi üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu kanıtladığını öne çıkardı. Buna göre bir sonraki para politikası yaklaşımının dezenflasyon sürecinin devam ettiği ve ücret – fiyat sarmalının olası olmadığı bir durumu yansıtması gerektiğini söyledi.

Kasım ayında İtalya Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Panetta, sonuç olarak finansal piyasalarda ve ekonomik faaliyetlerde volatiliteyi arttırabilecek daha geç ve daha agresif bir faiz indirimi yerine hızlı ve kademeli bir faiz indiriminin sonuçlarının değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

İspanya Merkez Bankası Başkanı’na göre Mart ayı verileri faiz kararı konusunda kritik öneme sahip

ECB Yönetim Konseyi üyesi Pablo Hernandez de Cos, ECB’nin Mart ayındaki ve ekonomik görünümünün, faiz indirimlerine ne zaman başlanacağına karar verilmesinde çok önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

Aynı zamanda İspanya Merkez Bankası Başkanı olan de Cos konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Projeksiyonlar, ilk olarak ilgili riskleri dikkate alarak %2’lik orta vadeli hedefimize ulaşılacağından yeterince emin olup olamayacağımızı ve ikinci olarak da simetrik hedefimize ulaşmakla uyumlu faiz politikasını değerlendirmede kilit rol oynayacak.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın