medyauzmani.com

FinCEN yatırım danışmanları için aklama karşıtı önlemler arıyor Yazar Investing.com


© Reuters.

ABD Hazinesi’nin bir birimi olan Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), yatırım danışmanlığı sektöründe kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadeleyi amaçlayan düzenleme önerileri sundu. Salı günü açıklanan önerilen kurallar, yatırım danışmanlarının kara para aklamayı önleme programları oluşturmalarını ve bankalar için mevcut gerekliliklere paralel olarak şüpheli faaliyetleri rapor etmelerini zorunlu kılacak.

FinCEN Direktörü Andrea Gacki, yatırım danışmanlarının Amerikan ekonomisindeki kritik rolüne dikkat çekerek, önemli fonların yatırımını yönettiklerini ve Amerikan işletmelerinin yanı sıra ABD ekonomisini ve ulusal güvenliğini korumak için düzenleyici tedbirlere duyulan ihtiyacı vurguladı.

Önerilen kural, 2015’te uygulamaya konulmayan daha önceki bir versiyonun yeniden canlandırılmasıdır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıtlı danışmanları ve kayıttan muaf olan ancak yine de SEC’e rapor verenleri hedeflemektedir.

Düzenlemeleri sıkılaştırma hamlesi, geçen hafta açıklanan emlak sektörüne yönelik benzer bir girişimin ardından geldi ve yaptırım uygulanan kişiler, suçlular ve yabancı düşmanlar tarafından istismar edilebilecek düzenleyici boşlukları kapatmaya yönelik daha geniş bir kampanyayı yansıtıyor. FinCEN’in yatırım sektörüne ilişkin risk değerlendirmesi, Çin ve Rusya da dahil olmak üzere yaptırım uygulanan tarafların ve düşmanların, menkul kıymetler, gayrimenkul ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler de dahil olmak üzere ABD varlıklarına erişmek için yatırım danışmanlarını kullandığı örnekleri ortaya çıkardı.

Duyurudan önce konuşan üst düzey bir FinCEN yetkilisi, mevcut teklifin yatırım danışmanları için müşteri tanımlama programları için bir gereklilik içermediğini belirtti. Bu tür önlemlerin SEC ile işbirliği içinde geliştirilen gelecekteki düzenlemelerin bir parçası olması bekleniyor.

Önerilen düzenlemeler Nisan ortasına kadar kamuoyu görüşüne açık olacak ve nihai hale getirilmeden önce alınan geri bildirimlere göre değişikliklere uğrayabilecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın