medyauzmani.com

Fitch, tedarik zincirindeki iyileşmenin enflasyonu azaltacağı konusunda iyimser

Kredi derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, küresel tedarik zinciri aksaklıklarının daha düşük navlun oranları, daha kısa teslimat süreleri, limanlarda daha az tıkanıklık ve daha az sipariş yığılması ile azalmaya başladığını söyledi.

Açıklamada, bu durumun emtia enflasyonunda önümüzdeki döneme ilişkin düşüş beklentilerini artırdığı belirtildi.

Küresel tedarik zinciri streslerindeki son gelişmelerin cesaret verici olduğu vurgulanırken, tedarik zinciri streslerinin hafifletilmesinin emtia enflasyonunu düşürmeye yardımcı olacağı belirtildi.

Açıklamada, Eylül 2021’den bu yana bazı hatlarda navlun oranlarının yüzde 70’e varan oranda düştüğü belirtilirken, eşya taşımalarının 122 gün yerine 90 gün sürdüğü belirtildi.

ABD limanlarındaki tıkanıklığın da Kasım 2021’den bu yana yaklaşık yüzde 80 azaldığına dikkat çeken en son imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin, siparişlerin birikmiş işlerinin daha hızlı temizlendiğini ve tedarikçi teslimat sürelerinin hızla düştüğünü gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, yarı iletken kıtlığının azalmaya başladığına dair işaretler olduğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’in “Sıfır Covid-19” politikası göz önüne alındığında tedarik zincirine yönelik risklerin devam ettiği ve bunun Çin’in ihracat kapasitesinde yeni aksamalara yol açabileceği belirtildi.

Açıklamada, Avrupa’daki enerji kıtlığının endüstriyel tedarik zincirlerini de etkileyebileceği belirtildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın