medyauzmani.com

G.Kore’nin dolar cinsinden tahvil ihraçları genişleme planları çerçevesinde 15 milyar dolara ulaştı Yazar Investing.com


© Reuters.

Güney Koreli şirketler yılbaşından bu yana 15 milyar doları aşarak dolar cinsinden tahvil ihracında yeni bir zirveye ulaştı. LSEG verilerine göre bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla %30’luk bir artışa işaret ediyor. Bu artış, Güney Koreli firmaların uluslararası büyüme stratejileri için finansman sağlama çabalarını yansıtıyor ve Çin tahvil arzlarındaki azalma nedeniyle değişen yatırımcı ilgisinden yararlanıyor.

Yılın başlangıcı genellikle Kore’de tahvil ihracı için yoğun bir dönemdir, ancak mevcut faaliyet seviyesi beklentileri aşmıştır. Bu eğilim kısmen Kore’ye yönelik olumlu yatırımcı duyarlılığından kaynaklanmaktadır. Bazı Koreli şirketler daha yüksek faiz oranları beklentisiyle 2023’teki işlemlerini ertelemişti, ancak yaklaşan finansman ihtiyacı bu şirketlerin piyasaya yeniden girmesine neden oldu.

Çin’in offshore tahvil işlemleri, bir zamanlar dolar tahvillerinin önemli bir ihraççısı olan emlak sektörünün şu anda krizde olması nedeniyle önemli ölçüde azaldı. Ayrıca Çin hâlâ pandeminin ekonomik sonuçlarıyla uğraşıyor. Buna karşılık Kore, AA ile BBB arasında derecelendirilen ihraççılarıyla AA notunu koruyarak güvenilir bir yatırım olarak kabul ediliyor.

Önde gelen küresel bellek çipi üreticisi SK Hynix, geçen ay iki parçalı bir anlaşmayla 1,5 milyar dolar toplayarak 6,5 milyar dolarlık etkileyici bir sipariş aldı. Kore doları tahvil işlemleri, işlem değerlerinin %10 azaldığı Japonya ve Avustralya hariç Asya’da ihraç edilen toplam tahvillerin %44’ünü temsil ediyor.

Sektör uzmanları Kore tahvil ihracındaki ivmenin yıl boyunca devam edebileceğine inanıyor. Citi’nin Asya Borç Sendikası Başkanı, işlem hacminin 2023 ile tutarlı kalmasını bekliyor ve önemli bir gerileme olmadan yıl için 30 ila 40 milyar dolar arasında bir rakam öngörüyor.

Güney Kore’nin ABD gibi pazarlara açılan batarya üreticilerinin finansman ihtiyacının yıl boyunca devam etmesi bekleniyor. Bank of America’nın Kore sermaye piyasaları başkanına göre, Kore akü sektörünün büyümesi muhtemelen önemli miktarda yatırım ve finansman içerecek ve ABD doları tahvil piyasası, yatırımcı tabanlarını çeşitlendirmeye çalışan bu şirketler için kilit bir kaynak görevi görecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın