medyauzmani.com

Gilead, CymaBay’i 4,3 milyar dolarlık karaciğer ilacı anlaşmasıyla satın alacak Yazar Investing.com


© Reuters

Önde gelen biyofarmasötik şirketlerinden Gilead Sciences, Pazartesi günü CymaBay Therapeutics’i 4,3 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın almayı planladığını duyurdu. Bu stratejik hamle, Gilead’ın karaciğer hastalıkları tedavisi alanındaki portföyünü güçlendirmeyi amaçlıyor.

Satın alma, CymaBay’in şu anda primer biliyer kolanjit (PBC) tedavisi için geliştirilmekte olan lider ilaç adayı seladelpar’a odaklanıyor. PBC, karaciğer hasarına yol açabilen safra kanallarının iltihaplanması ile karakterize kronik bir karaciğer hastalığıdır.

CymaBay, Aralık ayında seladelpar için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) pazarlama başvurusunda bulunarak önemli bir kilometre taşına ulaşmıştı. Bu başvuru, bu zayıflatıcı karaciğer rahatsızlığından muzdarip hastalara yeni tedaviler getirilmesinde kritik bir adımı temsil etmektedir.

Satın alma duyurusu öncesinde CymaBay hisselerinin alım satımı piyasa öncesi saatlerde askıya alındı. İşlemlerin durdurulması, bir şirketin hisse fiyatını etkileyecek önemli haberlerin beklendiği durumlarda hisse senedinin oynaklığını yönetmek ve piyasa düzenini korumak için uygulanan standart bir prosedürdür.

Bu satın alma, Gilead’ın, şirketin halihazırda varlık gösterdiği bir alan olan karaciğer hastalıklarının tedavisindeki etkisini artırma konusundaki kararlılığının açık bir göstergesidir. Bu satın alma ile Gilead, ilaç portföyünü geliştirerek karaciğer rahatsızlığı olan hastalara potansiyel olarak yeni bir umut sunacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın