medyauzmani.com

Goldman Sachs raporu, yeni hedge fonların azaldığını, yerleşik olanların ise ücretlerini artırdığını ortaya koyuyor Yazar Investing.com


© Reuters.

Goldman Sachs tarafından hazırlanan yeni bir raporda, yeni hedge fonlara yapılan yatırımların 2023 yılında yeni bir düşük seviyeye ulaştığı, yerleşik hedge fonların ise ücretlerini daha önce görülmemiş seviyelere yükselttiği ortaya kondu. Cuma günü yayınlanan rapor, hedge fon endüstrisine yeni girenlerin karşılaştığı zorlukları ve yatırımcılar arasında daha yüksek getiri geçmişine sahip yerleşik fonların artan tercihini vurguluyor.

Goldman Sachs, Avrupa’da hedge fon lansmanlarında %6, Asya Pasifik bölgesinde ise %8’lik bir düşüş yaşandığını kaydetti. Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni hedge fon lansmanlarında %14’lük bir artış görüldü. ABD’deki bu artışa rağmen, Goldman Sachs tarafından takip edilen verilere göre, 2023 yılı küresel olarak yeni lansmanlarda rekor bir düşüşe işaret ediyor.

Yatırımcılar tarafından hedge fonlara ödenen kârın bir kısmı olan yönetim ücretleri 2012’den bu yana en yüksek noktasına yükseldi. Bu artış, yatırımcıların odak noktalarını ücretlerin azaltılmasından hedge fonlarla daha iyi koşullar için pazarlık yapmaya kaydırmasıyla gerçekleşti. Goldman Sachs, Aralık 2023’te yapılan ve hedge fonlara tahsis edilen 1 trilyon doların üzerinde varlığı temsil eden 358 görüşmeye dayanarak, yatırımcıların yenilikçi ücret yapıları önerdiğini tespit etti. Örneğin, bazıları Yönetim Altındaki Varlıklar (AUM) arttıkça ücretlerin azalmasını önermiştir.

Görüşülen yatırımcıların yaklaşık dörtte biri hedge fonlarla, ücretlerin uygulanmasından önce performansın belirli bir engel oranını aşması gerektiği konusunda anlaşmış ve neredeyse yarısı 2024 yılında bu düzenlemeyi talep etmeyi planlıyor. Ayrıca, yatırımcıların yaklaşık beşte biri sadakat indirimleri talep etmekte ve %11’i yatırımları için daha uzun kilitleme sürelerini kabul etmeleri karşılığında bir ücret indirimini kabul etmeye hazırdır.

Bu pazarlıklara rağmen, 2023 yılı sonunda hedge fon yatırımcıları arasındaki duygu tamamen olumlu değildi. Değeri 3,9 trilyon dolar olan sektör, geleneksel hisse senedi ve tahvil portföylerinin %9 altında performans göstererek neredeyse 30 yılın en kötü performansını sergilemiştir. Bununla birlikte, ismi açıklanmayan bir tahsisatçı, hedge fonların ücretlerini, karmaşık yatırımlarını ve sermaye çekimi üzerindeki kısıtlamaları haklı çıkarmak için olumlu sonuçlar vermesi gerektiğini ifade ederek, önümüzdeki dönemde daha iyi bir performans beklentisi olduğunu belirtti.

Geçen yılın sonu itibariyle, tahsisatçıların %15’i hedge fon varlıklarını azaltmayı planlarken, %31’i maruziyetlerini artırmayı planlıyordu. Bir önceki yılın sonunda bunu yapacağını belirten %42’ye kıyasla, 2023 yılı boyunca tahsisatçıların yalnızca %28’inin hedge fonlardaki yatırımlarını artırması, daha önceki iyimserlikten bir sapma oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın