medyauzmani.com

Günlük Makroekonomik İnceleme | Investing.com

Günümüze Özel Gelişmeler

Öne Çıkanlar

“ABD’den Sonra Asya Piyasalarında Yükseliş”

Dün ABD borsalarında yaşanan rallinin ardından Asya yakasında da benzer bir tablo görüldü. ABD imalat faaliyetinin piyasa beklentilerinin altında kalması, geçici olarak güçlü faiz beklentilerine gölge düşürürken, durum risk iştahını artırdı. ABD endeks vadeli işlemleri de olumluydu.

%3.62’nin altına düştü. Öte yandan dünkü geri çekilmenin ardından sakinlik hakim oldu.

OPEC+’nın yarın yapılacak görüşmelerde üretimi günlük 1 milyon varilden fazla azaltacağı beklentisi fiyatları olumlu etkilemeye devam ediyor.

Avustralya Merkez Bankası 25 baz puan artışla %2,60’a yükseldi. Ancak piyasa beklentileri 50 baz puanlık bir artış olduğu için Avustralya doları kararın ardından düştü.

ABD

JOLTS iş fırsatları

ABD iş piyasası durgunluk riskine rağmen güçlü kalırken, JOLTS iş verileri, açık işlerin 11 milyonun üzerinde kaldığını ve riskleri düşük tuttuğunu gösteriyor. Ancak, güçlü faiz politikasının olası etkilerinin önümüzdeki dönemde verileri ne ölçüde etkileyeceği önemli olacaktır.

finansal varlıkların performansı

finansal varlıkların performansı

finansal varlıkların performansı

Bilgi: Yukarıdaki tablo finansal varlıklardaki yüzde değişimleri göstermektedir. Bir önceki gün kapanış fiyatlarına göre kaydettiğimiz bu tablo, yerel piyasaların açılmasıyla birlikte kaçınılmaz olarak değişecektir. Bu nedenle ilgili tablonun önemli varlıklardaki değişiklikleri bir arada rahatlıkla görebilmeniz için kurulduğunu unutmamalıyız.

Günlük borsa yorumu

Halkbank’ın ABD Anayasa Mahkemesi’ni duyacağı haberinin ardından borsada alım iştahı arttı ve günü %6,67 ile keskin bir yükselişle kapattı. Haftaya banka hisselerindeki VİOP pozisyonlarının kapanmasının neden olduğu rahatlamayla başlayan hisseler, 16.30 sıralarında HALKB (İŞ:) haberiyle başta bankalar olmak üzere alımların yaygınlaşmasıyla rallisini sürdürdü. Bu arada göstergenin 50 günlük ortalamadan tepki verdiği ve güç kazanmaya başladığı söylenebilir. Güncel haberin teknik açıdan iyi bir zamanlama ile geldiğini söyleyebiliriz. BIST100 endeksi 3330 seviyesinin üzerinde tutulursa 3650 desteği hedef olabilir. Öte yandan Cuma günkü olumsuz havaya rağmen ABD borsalarında tepkisel bir gün yaşandı. ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki düşüş ve aşırı satım bölgesinde yaşanan durgunluk ABD piyasalarında tepkiye yol açsa da genel algı olumsuz olmaya devam ediyor. Bu nedenle kısa vadeli bir yükseliş olabileceğini düşünüyoruz. Bugün yurtiçinde reel efektif döviz kuru endeksi takip edilirken, yurtdışında ABD fabrika siparişleri verileri takip edilecek.

Şirket Haberleri

Biwin (o :): İzmir Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen Bergama Çöp Gazı Elektrik Üretim Tesisi’nin kurulu gücünün artırılması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 30.09.2022 tarihinde kısmi kabul işlemi gerçekleştirilmiştir. , 7070 MW’dan 8484 MW’a kadar şirketimizin bir iştirakidir. Mevcut 7.070 MW üretim kapasitesine sahip olan tesisimiz, kabul süreci sonucunda 8.484 MW kurulu güce ulaşmıştır. Bu kapasite artışı ile birlikte şirketimizin toplam kurulu gücü 97,8 MW’a ulaşmıştır.

Tahmin et :): GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. İşin sorumluluğu halen devam etmekte olan firmamız 07/10/2022 tarihinde sözleşme imzalamaya davet etmiştir. Toplam sözleşme bedeli 479.000$’dır. (Dört yüz yetmiş dokuz bin ABD Doları) (Sözleşme bedeli 8,890,240, – Cari baz ABD Doları / Türk Lirası kuru üzerinden Türk Lirası’dır.)

TÜPRS (İŞ:): 03.10.2022 tarihi itibarıyla şirketimizin kurumsal yönetim notu 9,65 (%96,45) olarak güncellenmiştir.

Alış ve satış haberlerini paylaşın

SASA (IS:): 3 Ekim 2022 tarihinde 69,25 TL – 71,25 TL (ortalama 70,29 TL) fiyat aralığından 750.000 lot hisse geri alınmış olup, Şirketimizin sahip olduğu SASA hissesi 3.007.001 lot tutarındadır. (şirket sermayesinin %0,1342’si)

orijinal makale

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın