medyauzmani.com

İmalat sektöründe gerileme derinleşiyor Yazar Investing.com

© Reuters.

Investing.com – İmalat sektöründeki gerileme derinleşiyor.

Bugün İstanbul Sanayi Odası (İSO) Eylül’de 46,90’a düşüşünü açıklamış ve yedinci ayda daralma yaşamıştır. Geçen yıl toplam yeni siparişler aylık bazda ivme kaybederken, üretimdeki yavaşlama 10 ayı geride bıraktı.

Tüm sektörlerde yavaşlama var

ISO raporuna göre takip ettiği 10 sektörün tamamı yeni siparişlerde yavaşladı. En hızlı düşüşün olduğu sektör tekstil sektörü olurken, en yavaş yavaşlama gıda üreticilerinde oldu. Hemen hemen tüm sektörlerde yeni ihracat siparişleri yavaşlarken, sadece kara ve deniz araçlarında yatay bir seyir izlendi. Yeni siparişlerdeki zayıflık, birçok endüstrinin üretimi düşürmesine neden oldu.

Enerji, maliyetlerin en büyük bileşenidir.

Girdi maliyetleri geçen ay keskin bir şekilde artmaya devam etti. Birçok şirket, başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere artan enerji fiyatlarının enflasyonun belirleyicisi olduğunu belirtti. Ayrıca hammadde maliyetlerinin artması ve TL’nin değer kaybetmesi de girdi fiyatlarının artmasında etkili oldu.

Avrupa’dan gelen zayıf talep nedeniyle yeni ihracat siparişlerinde düşüş gözlendi.

Eylül ayında, iş yükünün hafifletilmesi ve gönüllü istifalar nedeniyle işe alımlar 28 ayda ilk kez düştü. Öte yandan azalan talep ve fiyat gelişimi, girdi alımlarının ve girdi stokunun düşmesine neden olmuştur.

Yazar: Deniz Engin

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın