medyauzmani.com

IMF’den Gopinath faiz indirimleri konusunda ihtiyatlı olunmasını öneriyor Yazar Investing.com


© Reuters.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Genel Müdür Yardımcısı Gita Gopinath, Pazartesi günü merkez bankalarına faiz indirimlerine ihtiyatla yaklaşmalarını tavsiye etti. Gopinath, birçok ülkede enflasyonun düşmüş olmasına ve küresel ekonominin yumuşak iniş yolunda görünmesine rağmen, merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeyi düşünürken dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Gopinath, Foreign Policy dergisine verdiği canlı online mülakatta, faiz oranı ayarlamalarının piyasa beklentileri ve finansal koşullar üzerindeki potansiyel etkisini vurguladı. Gopinath, “Faiz indirimleri konusunda temkinli hareket etmek önemlidir, çünkü … bir kez faiz indirimi yaptığınızda, gidişatın yönü çok netleşir ve herkes daha fazla faiz indirimi bekler ve o zaman amaçladığınızdan çok daha fazla finansal gevşeme ile sonuçlanırsınız” dedi.

Gopinath ayrıca ABD’deki mevcut ekonomik durumun altını çizerek güçlü işgücü piyasası ve tüketici talebine dikkat çekti. Gopinath, Federal Rezerv’in ihtiyatlı davranmasının ve faiz indirimlerini 2024 yılının ikinci yarısına kadar ertelemesinin akıllıca olacağını belirtti. Bu yönlendirme, politika yapıcıların ekonomik büyümeyi engellemeden enflasyonu kontrol etme ihtiyacını dengeleme zorluğuyla boğuştuğu bir dönemde geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın