medyauzmani.com

İnek kuyruğu Ekim | Investing.com

Ekim, piyasaların yön bulması için iyi bir zaman. Ayın 13’ünden bir sonraki ABD verilerine kadar piyasalar yatay hareket etmeye devam edecek.

Yatay yol devam etse de gelen veriler içler acısı değil. Fed’in kazanç oranları onu o kadar korkutacak ki, bu gece acil bir toplantı yapmaya karar verdi. Bu akşam verilecek kararlar piyasada umut yaratabilir.

Dünya genelinde enflasyonun çift hanelere ulaşmasıyla, yaptığı hataları telafi etmeye başlayacağını düşünüyorum. Küresel bankalardaki dolar hissesine baktığımızda satışların başladığını ve yerini altının aldığını görebiliyoruz. Bence küresel bankalar gelecek hakkında Federal Rezerv’den daha fazla düşünüyor.

Bu ay enflasyon ve ABD bize büyük merkez bankalarının enflasyonla mücadeledeki başarısını gösterecek.

Ülkemizde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yıllık %83,45 arttı. Devam eden yüksek enflasyon oranları ve dolar kuru, düşük ve orta gelirli vatandaşları strese sokuyor.

USD/TL, TCMB’nin art arda yaptığı indirimlerle güçlenmeye devam ediyor. Destek seviyemiz 18,50 TL’dir. Hedefler 18.60 TL ve 18.75 TL’yi gösteriyor.

Henüz bir gram altını kırabilecek bir gelişme yok. Orta vadede, Fed’in düşüşü altını daha güçlü hale getirecek. 980 TL destek verdik hedefimiz 1000 TL.

BİST 100’de risk devam ediyor. 3336 pipi kırmadan yeni bir yatırım yapmak veya kar zarar kararı vermek riskli görünüyor. Destek seviyemiz hala 3140 puan.

Bitcoin’in aylık ve haftalık kapanışına baktığımızda, şu anda 18.500 doların ana destek olarak tanımlandığı görülüyor. Fed sürpriz olmazsa, burada güçlü destek olmaya devam edecek. Hedefimiz 20.000 dolar gibi görünüyor.

Para Havadis’in kurucusu ve araştırmacısı Murat Değirmenci’nin “Sığır Kuyruğu Ekim” analiz videosunu izleyerek finansal piyasalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Hikayeler yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın