medyauzmani.com

Küresel Enflasyonu Tetikleyen Son Gıda Fiyat Durumu Yazar Investing.com

© Reuters.

Investing.com – Gıda fiyatlarındaki düşüş Eylül’de de devam etti. Eylül ayında petrol grubu düşerken, tahıl grubu fiyatları yükseldi.

Küresel gıda fiyatlarındaki değişiklikleri izleyen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Eylül ayında raporunu yayınladı.

Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre küresel gıda fiyat endeksi 6 aydır düşüşte. Bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüş Eylül ayındaki düşüşte etkili oldu. Bitkisel yağ fiyat endeksi aylık %6,6 düşüşle Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Güneydoğu Asya’da mevsimsel üretimin artmasıyla aynı zamana denk gelen uzun vadeli ağır palm yağı stokları, palm yağı fiyatlarının düşmesine neden oldu. Arjantin’de artan soya yağı ihracatı, Karadeniz bölgesinden artan ayçiçek yağı arzı ve düşen ham petrol fiyatları da bu alt endeksin düşüşüne katkıda bulunmuştur.

Tahıl fiyatları arttı

Eylül ayında, tahıl fiyat endeksi aylık %1,5 arttı. Buğday fiyatları ise %2,2 arttı. Geçen ayki artış, tahıl koridorunun Kasım ayından sonra da devam edeceğine dair artan şüphelere ve artan talebe bağlandı.

Et, süt ve şeker fiyatları bir miktar düştü

Et fiyat endeksi geçen ay yüzde 0,5 düştü. Küresel sığır eti fiyatları, Brezilya’dan artan ihracat fırsatları ve bazı üretici ülkelerde artan canlı hayvan tasfiyesi nedeniyle düştü. Kanatlı eti fiyatları, zayıf ithalat talebi nedeniyle yavaşladı. Buna karşılık, Avrupa Birliği’nde kesime hazır hayvan bulunmaması nedeniyle küresel domuz eti fiyatları yükseldi.

Şeker Fiyat Endeksi, çoğunlukla Brezilya’daki iyi üretim beklentileri, düşük etanol fiyatları ve döviz hareketlerinin etkisiyle %0,7 düştü.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, büyük ölçüde piyasa belirsizliği, kasvetli küresel ekonomik büyüme beklentileri ve ABD doları karşısında daha zayıf bir euronun etkisini yansıtarak ayda %0,6 düştü.

2022/23’te küresel tahıl üretimi için tahmin düşürüldü

Küresel tahıl üretiminin 1.468 milyon ton olduğu tahmin ediliyor ve bu da tahmini %2,8 azaltıyor.

Dünya pirinç üretiminin 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %2,4 düşüşle 512,8 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.

Dünya buğday üretimi tahminleri bir önceki yıla göre %1 artarak 787,2 milyon tona ulaştı.

Yazarı: Necdet Ergsoy

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın