medyauzmani.com

Küresel karbon piyasası değeri 2023 yılında 949 milyar dolara ulaşacak Yazar Investing.com


© Reuters.

LSEG analistleri tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, küresel karbon piyasaları 2023 yılında bir önceki yıla göre %2’lik bir artışla 881 milyar Euro’luk (948,75 milyar $) rekor bir değere ulaştı. Değerdeki artış, işlem gören karbon izinlerinin hacmi 12,5 milyar metrik ton civarında sabit kalmasına rağmen, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika piyasalarındaki yüksek karbon izni fiyatlarına bağlanıyor.

Çeşitli ülkeler ve bölgeler tarafından kurulan emisyon ticaret sistemleri (ETS), karbondioksit (CO2) emisyonlarını bir fiyat belirleyerek azaltmayı amaçlamaktadır. Bu mekanizma, şirketleri daha az karbon salan teknolojilere yatırım yapmaya teşvik ederek daha geniş iklim hedefleriyle uyumlu hale getirmektedir.

Avrupa Birliği’nin Emisyon Ticaret Sistemi (EU ETS), geçen yıl bir önceki yıla göre %2’lik bir artışla yaklaşık 770 milyar Euro’luk bir değerle ve küresel toplamın %87’sini oluşturarak küresel pazara en önemli katkıda bulunan sistem olmaya devam etmektedir. AB ETS’de karbon izni fiyatları bir önceki yılın Şubat ayında 100 Avro’nun üzerine çıkmış, ancak sanayi ve enerji sektörlerinden gelen talebin azalması nedeniyle 2023 yılı sonuna kadar bir düşüş eğilimi ortaya çıkmıştır. Bu düşüş eğilimi içinde bulunduğumuz yıl da devam etti ve gösterge sözleşme ton başına 60 avronun altına düştü.

Rapor, Avrupa’daki durgun ekonomik büyümenin AB ETS kapsamındaki sanayi sektörlerindeki talebi baskılamaya devam edebileceğini öne sürüyor.

Buna karşılık, Birleşik Krallık’ın ETS’si %22’lik bir düşüşle 36,4 milyar avroya geriledi ve ortalama fiyatlar 2022’deki ortalamaya kıyasla %34’lük bir düşüşle ton başına 65 avro civarında seyretti.

Kuzey Amerika geçen yıl rekor düzeyde yüksek karbon izni fiyatları gördü; Batı İklim Girişimi ton başına 39 $’a ulaştı ve Bölgesel Sera Gazı Girişimi ton başına 15 $’ı aştı. Kuzey Amerika’nın karbon piyasalarının toplam değeri 71,4 milyar avroya ulaştı.

Çin’in ulusal ETS’si de 2023 yılının Ekim ayında 80.51 yuan (11.19 $) ile en yüksek fiyatını kaydederek 2.3 milyar avro değerinde bir pazara katkıda bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın