medyauzmani.com

Küresel piyasalar haftaya temkinli başlıyor – popüler ekonomi

Geçen hafta ABD’de enflasyon verilerinin beklenenden düşük gelmesi risk iştahını artırırken, ABD Merkez Bankası yetkililerinin iyimser açıklamaları piyasalarda oynaklığa neden oldu.

Hafta sonu televizyonda konuşan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, 1970’lerde yapılan hatalardan kaçınmaları gerektiğini ve Fed’in enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Para piyasalarında fiyatlamaya ilişkin yukarıdaki açıklamalarla birlikte Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında yapacağı hamlenin boyutuna ilişkin belirsizlik artmıştır. Buna göre, Fed’in yüzde 54 olasılıkla 50 baz puan faiz artıracağı tahmin edilirken, 75 baz puan faiz artırımı olasılığı yüzde 46 düzeyinde.

ABD Merkez Bankası yetkililerinden bu hafta açıklanacak veriler ve perakende satışlar başta olmak üzere ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin piyasaların yönüne etki etmesi bekleniyor.

Bu gelişmelerle birlikte Cuma günü New York borsasında S&P 500 yüzde 1,73, Nasdaq yüzde 2,09 ve Dow Jones yüzde 1,27 yükseldi. ABD endeks vadeli işlemleri yeni haftaya sınırlı bir düşüşle başladı.

Avrupa tarafında, borsalar geçen hafta New York borsasına paralel olarak agresif bir alım yolu izlerken, Euro Bölgesi’nde Çarşamba günü açıklanacak olan GSYİH’nın ikinci çeyreği başta olmak üzere yoğun veri takvimi odak noktası oldu. yatırımcıların dikkatine.

Bölgede açıklanacak verilerde, enflasyon yörüngesine ilişkin göstergelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olması beklenirken, enerji arz krizine ilişkin gelişmelerin de yakından takip edilmesi bekleniyor.

Fed’in oldukça şahin politikalarından vazgeçeceği beklentisiyle geçtiğimiz hafta değer kazanan EUR/USD paritesi, yeni haftaya yüzde 0,1 düşüşle 1.0250 seviyesinden başladı.

Cuma günü İngiltere’de FTSE 100 %0,47, Alman DAX 40 %0,74, Fransa’da CAC 40 %0,14 ve İtalya’da FTSE MIB 30 %0,49 yükseldi. İtalya piyasalarının bugün tatil nedeniyle kapalı olduğu Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni haftaya karışık beklentilerle başladı.

Asya borsaları haftanın ilk gününde yoğun haber ve veri akışıyla dalgalı bir seyir izliyor.

Çin’de perakende satışlar yıllık %2,7 ve sanayi üretimi yıllık %3,8 arttı, ancak beklentilerin altında kaldı.

Bu durum bölgedeki risk algısını artırsa da Çin Borsası, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) bir yıllık borçlanma faizini yüzde 2,85’ten yüzde 2,75’e düşürmesinin ardından kayıplarını büyük ölçüde telafi edebildi. durgunluk. risk.

Japonya’da açıklanan verilere göre ülke ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,2, çeyreklik bazda ise yüzde 0,5 ile piyasa beklentilerinin altında büyüdü.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 1,14 yükselirken, Hong Kong’da Hang Seng yüzde 0,2 düştü. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yatay seyrediyor.

Yurt içi rekorunu Cuma gününün en yüksek seviyesine çıkaran BİST 100 endeksi, bu seviyelerden gelen kar satışlarıyla 2896,67 puana geriledi ve günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,15 düşüşle 2864,25 puanla kapattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararları bu hafta yatırımcıların ilgi odağı olurken, geçen hafta giren bilanço sezonunda da hisse senedi ve sektörlerdeki oynaklığın devam etmesi bekleniyor.

USD/TRY Cuma günü yüzde 0,06 düşüşle 17.9363’te kapattıktan sonra bugün bankalararası piyasada 17.9520’den işlem görüyor.

Analistler bugün sakin bir veri takviminden bahsederek, teknik açıdan BIST 100 endeksindeki 2.880 ve 2.900 seviyelerinin direnç modunda ve 2.830 puanın destek modunda olduğunu söylediler.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın