medyauzmani.com

Meksika Merkez Bankası enflasyonun düşmeye devam etmesini bekliyor Yazar Investing.com


© Reuters.

MEXICO CITY – Başkan Victoria Rodriguez’e göre Meksika Merkez Bankası enflasyonda düşüş eğilimine geri dönülmesini bekliyor. El Financiero’ya verdiği son röportajda Rodriguez, mevcut enflasyonist baskılara değinerek bunları kısmen iklim faktörlerinin geçici bir etkisi olarak tanımladığı meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa bağladı.

Genellikle Banxico olarak anılan merkez bankası, Perşembe günü beş üyeli yönetim kurulunun oybirliğiyle aldığı kararın ardından gösterge faiz oranını %11.25’te tuttu. Bu, faiz oranının değiştirilmediği üst üste yedinci para politikası toplantısına işaret ediyor. Banka gelecek toplantılarda faiz indirimine gidilebileceğini ima etti.

Banxico Haziran 2021’de bir faiz artırım döngüsü başlattı ve kilit faiz oranı geçen yılın Mart ayından bu yana mevcut rekor seviyede bulunuyor. Latin Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Meksika’da enflasyon Ocak ayında bir önceki ayki %4,66 seviyesinden hafif bir artışla %4,88’e yükseldi. Bu oran Banxico’nun %3 olan enflasyon hedefini bir puanlık bir farkla aşıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın