medyauzmani.com

OPEC’in kararı ABD’yi tatmin etmedi Investing.com

OPEC +, dün toplantının sona ermesinin ardından Kasım ayında başlayarak üretimi günde iki milyon varil azaltmayı kabul etti. OPEC kesintisi hakkında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, kesintilerin gereksiz olduğunu ve endişeli olduğunu söyledi. Beyaz Saray sözcüsü John Kirby Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin OPEC+ ve yabancı petrol üreticilerine daha az bağımlı olması gerektiğini söyledi. ABD ara seçimlerine sadece bir ay kala, ABD benzin fiyatları yeniden yükselmeye başlayarak Biden için siyasi risk oluşturuyor. Kararın ardından ham petrol fiyatı 88 dolara yükselirken, 94 dolara yükseldi.

Uluslararası Para Fonu’nun araştırmasına göre, ücret-fiyat sarmalının kalıcılığı tarihsel olarak nadirdi ve merkez bankalarının faiz oranlarında yapacağı bir artış, yüksek enflasyon beklentilerinin istikrara kavuşmasını önlemeye yardımcı olabilir.
ADP tarafından yayınlanan Ulusal İstihdam Raporuna göre, ABD özel sektöründeki iş sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre 208.000 kişi arttı.

Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketini mümkün olan en kısa sürede uygulamayı kabul edeceğini söyledi.

Amerikan Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), Ağustos’taki 56.9’dan Eylül’de 56,7’ye düşüş bildirdi. Rapora göre; Yeni siparişler endeksi, Ağustos okuması olan 61,8’den 1,2 puan düşerek 60.6’ya geriledi. Hizmetler sektöründe istihdam faaliyeti Eylül ayında art arda ikinci ay arttı. Tedarikçi teslimat endeksi, Ağustos ayında kaydedilen 54,5’ten 0,6 puan düşerek 53,9’a düştü. Şirketlerin malzeme ve hizmetler için ödediği ücretler Eylül ayında artmaya devam etti.

Euro Bölgesi Bileşik PMI Eylül’de 50’nin altına düşerek 20 ayın en düşük seviyesi olan 48.1’e ulaştı (Ağustos: 48.9). İmalat ve hizmet sektörlerinde üretim, artan enflasyon, artan enerji maliyetleri ve ekonomik belirsizlik nedeniyle gerilemiştir. Açıklanan verilerle birlikte Euro Bölgesi Bileşik PMI, üst üste üçüncü ayda da düşmeye devam etti. PMI’lar kritik 50.0 eşiğinin altında kaldı ve bu da Euro bölgesindeki ticari faaliyetlerde bir düşüşe işaret ediyor. Euro Bölgesi Bileşik PMI Eylül’de son 20 ayın en düşük seviyesi olan 48.1 puana gerilerken, Hizmetler PMI son 19 ayın en düşük seviyesine gerileyerek 48.8 puana geriledi. Rapora göre, Almanya’nın özel sektör üretimi, pandemi dönemi hariç, 2008’deki küresel krizden bu yana en hızlı düşüşü yaşadı. İspanya, Ocak ayından bu yana ticari faaliyette ilk düşüşü kaydederken, düşüş İtalya’da hızlandı.

Almanya endeksi Eylül’de 45’e düşerek bir önceki aya göre 2,7 puan geriledi. Rakam 28 ayın en düşük seviyesine geriledi. Düşük talep, azalan yeni yabancı işler, enerji kaynaklı fiyat baskıları ve artan ekonomik belirsizlik nedeniyle bu sektördeki düşüş devam etti.

Son Ifo anketine göre Alman şirketleri fiyatları artırmayı planlıyor. Rapora göre önümüzdeki aylara ilişkin fiyat beklentisi Ağustos’taki 48,1 puandan Eylül’de 53,5 puana yükseldi. Önümüzdeki aylarda tüm ekonomi için fiyat beklentisi Ağustos’taki 48,1 puandan Eylül’de 53,5 puana yükseldi. Gıda endeksi ise Ağustos ayındaki 96,9 puandan 100 puana yükseldi. Rapor, Almanya’da enflasyon oranlarının düşüş eğiliminde olmadığını gösterdi.

Enerji Bilgi İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD ham petrol ve benzin stokları geçen hafta düştü. Ham petrol stokları 30 Eylül’de sona eren haftada 1,4 milyon varil azalarak 429,2 milyon varile geriledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın