medyauzmani.com

Pasithea Therapeutics kanser tedavisi için ABD’de denemelere başladı Yazar Investing.com


© Reuters.

SOUTH SAN FRANCISCO, Kaliforniya – Klinik aşamada bir biyoteknoloji şirketi olan Pasithea Therapeutics Corp. (NASDAQ: KTTA), PAS-004 Faz 1 çalışması için dört ABD klinik araştırma sahasının faaliyete geçtiğini duyurdu. Makrosiklik bir MEK inhibitörü olan araştırma ilacı, nörofibromatozis tip 1 (NF1) ve diğer kanserlerin tedavisinde güvenlik, dozaj, biyobelirteç verileri ve ön etkinlik açısından değerlendiriliyor.

Teksas ve Virginia’da bulunan deneme sahaları, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Araştırma Amaçlı Yeni İlaç (IND) başvurusunu onaylamasının ardından hastaları kaydetmeye başladı. Çalışma, spesifik mutasyonlara sahip MAPK yolağı odaklı ileri evre solid tümörleri olan veya BRAF/MEK inhibisyonuna yanıt vermemiş hastalara odaklanmaktadır.

Pasithea, hem pediatrik hem de yetişkin hastalarda NF1 için bir Faz 2 çalışmasına devam etmek için PAS-004’ün güvenliğini ve farmakokinetiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Şirket, Faz 1 denemesi için klinik araştırma kuruluşu (CRO) olarak Novotech ve NEXT Oncology ile ortaklık kurmuştur. Dr. Anthony Tolcher M.D. ve Dr. Ildefonso Rodriguez M.D. San Antonio, TX sahasını yönetmektedir.

Şirket ayrıca önümüzdeki aylarda Doğu Avrupa’da ek deneme sahaları açmayı planlıyor ve ara verilerin 2024’ün ikinci yarısında gelmesi bekleniyor. PAS-004, insan klinik deneylerine giren türünün ilk örneğidir ve NF1 tedavisinde potansiyel olarak daha iyi uyum ve etkinliğe yol açan uzun bir yarı ömre sahip olduğuna inanılmaktadır.

PAS-004, anormal şekilde aktive edildiğinde tümör büyümesine ve ilerlemesine katkıda bulunabilen MAPK sinyal yolağındaki MEK 1/2’yi inhibe etmek üzere tasarlanmıştır. Pasithea Therapeutics, PAS-004’ün makrosiklik yapısının, mevcut FDA onaylı MEK inhibitörlerine kıyasla daha iyi farmakokinetik ve tolere edilebilirlik profilleri ile sonuçlanabileceğine inanmaktadır. İlaca FDA tarafından NF1 için yetim ilaç statüsü verilmiştir ve bu da onaylandıktan sonra yedi yıllık pazarlama münhasırlığı sağlayabilir.

Bu bilgiler bir basın açıklamasına dayanmaktadır ve riskler ve belirsizlikler içeren ileriye dönük ifadeler içermektedir. Pasithea Therapeutics bu açıklamanın ötesinde başka bir yorum yapmamıştır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın