medyauzmani.com

Piyasalarda öne çıkan gelişmeler ve borsa yorumları

Günümüze Özel Gelişmeler

Öne Çıkanlar

Piyasalar haftaya karışık başladı.

Merkez bankalarının enflasyonla mücadele ve durgunluk risklerini artırmaya yönelik uyguladığı sıkı para politikası piyasaları alt üst etmeye devam ediyor. Asya piyasaları haftaya hareketli başladı. Japonya’da endeks yaklaşık %0,6 artarken, Asya’nın geri kalanı genel olarak negatifti. Çin’de piyasalar Ulusal Gün nedeniyle tüm hafta kapalı olacak.

Petrol fiyatları haftaya yükselişle başladı. OPEC+’ın hafta ortası toplantısında günlük üretimi 1 milyon varilden fazla azaltabileceği haberi bu fiyat hareketinde etkili oldu. Ancak petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki artışlar da enflasyon beklentilerini etkileyebileceğinden risk unsuru olarak izlenmektedir.

ABD endeks vadeli işlemleri de haftaya karışık başladı. Yaklaşık %0,5’lik bir kayıpla S&P ve Dow tarafında daha sakin bir görünüm hakim oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %3.79 bölgesinde yoğunlaşıyor. Öte yandan Asya seansında sığ bir alanda hareket etti.

ABD istihdam verilerinin ve OPEC görüşmelerinin bu hafta öne çıkması bekleniyor.

ABD

“ISM İmalat PMI”

ABD ISM İmalat PMI

ISM tarafından yayınlanan rakamlara göre, hizmet faaliyetine benzer şekilde imalat faaliyeti de son zamanlarda büyüme ivmesini azalttı. Bu, yılın geri kalanı ve 2023 için büyüme görünümünü aşındırıyor. Özellikle son üç ayda çok etkili bir ivme kaybı yaşanırken, para politikasındaki sert sıkılaştırmanın etkileri de izleniyor. Bu nedenle sektörün faaliyetlerine ilişkin veriler önem kazanmıştır.

Türkiye

Enflasyonun yükselmeye devam etmesi bekleniyor

şişirme

Türkiye’de enflasyon oranı Eylül 1998’den bu yana en yüksek seviye olan %80,2’ye ulaştı. Aralık ayında başlayan faiz indirimlerinin ardından nihayet faiz oranı %12’ye yükseltilirken, enflasyonun Eylül ayında ivme kazanması bekleniyor. Bir Forex anketine göre enflasyonun aylık bazda %3,75 ve yıllık bazda %84,63 olması bekleniyor. Bu oranlar gözlemlenseydi, enflasyon Temmuz 1998’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşacaktı.

finansal varlıkların performansı

finansal varlıkların performansı

finansal varlıkların performansı

Bilgi: Yukarıdaki tablo finansal varlıklardaki yüzde değişimleri göstermektedir. Bir önceki gün kapanış fiyatlarına göre kaydettiğimiz bu tablo, yerel piyasaların açılmasıyla birlikte kaçınılmaz olarak değişecektir. Bu nedenle ilgili tablonun önemli varlıklardaki değişiklikleri bir arada rahatlıkla görebilmeniz için kurulduğunu unutmamalıyız.

”Günlük Değişim İncelemesi”

Borsa endeksinde satışların 50 günlük ortalama 3.050’nin üzerinde olduğunu gördük ve bir miktar tepki geldi. Gösterge bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece güç kazanabilir. Ancak bunun olması için bankanın parçalarının yerine oturması gerekir. VİOP pozisyonlarını tamamlamak için takas süresi Salı günü sona eriyor. Bu günden sonra dinlenmeyi bekleyeceğiz. ABD borsalarında satış baskısı devam edebilir. Bugün Eylül TÜFE verilerini içeride izleyeceğiz.

Şirket Haberleri

Tahmin et :): Şirketimiz Europower Enerji ve Otomasyon Tek. Şarkı söyleme. Ticaret A.Ş. Aşağıda listelenen projeler için ENERJISA dağıtım şirketleri ile 30.09.2022 tarihinde toplam 2.117.000 ABD Doları (İki Milyon Onyedi Bin ABD Doları) tutarında iki (2) sözleşme yapılması için davetiye. (Güncel USD/TL bazında iki sözleşmenin toplam maliyeti 39.217.425, -TL’dir.)

TTKOM (İŞ:): Girişim Sermayesi Şirketimiz TT Ventures Proje Geliştirme A.Ş. ve İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. Grubumuzun stratejik odak alanlarıyla sinerji yaratabilecek küresel büyüme potansiyeline sahip yeni nesil yenilikçi teknoloji girişimlerine yatırım yapmak üzere bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) kurmak için Grup ve Grup arasında bir anlaşmaya varıldı. Bu doğrultuda İstanbul Valiliği Yönetim A.Ş. SPK’nın “İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş, TT Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” kurma başvurusu SPK tarafından onaylandı.

KONTR (IS:): Bugün itibarıyla 132/33kV Anahtar Teslimi Trafo Merkezi inşaatı için toplam 6.730.000 $’lık Offshore Satış Sözleşmesi imzalanmıştır.

ZOREN (IS:): 21.12.2021 tarihindeki fiziki olaya ilişkin açıklamamıza istinaden, %100 iştirakimiz olan Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ tarafından işletilen 80 MW / 80 MW kurulu güce sahip Kızıldere 2 jeotermal santralinin mevcut üretim lisansı, , Denizli İli bir jeotermal santralde bünyesine katılmıştır. Güneş enerjisi üretimi için yenilenebilir elektrik (Ana Kaynak JES + Ek Kaynak GES) üretmek üzere toplam 91.995 MW/80.00 MW olarak revize edilmiştir. Bu beyanın İngilizce tercümesi ekte olup, tercüme edilen metinlerde farklılık olması halinde Türkçe tercüme esası kabul edilecektir.

Hisse senedi alış ve satış haberleri

MPark (IS:): Şirketimiz 30.09.2022 tarihinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda hisse başına 48,00 TL ile 48,20 TL (ağırlıklı ortalama 48,11 TL) fiyat aralığında toplam 11.000 TL nominal değerli MPark hissesini geri satın almıştır.

ALARK (IS :): Şirketin 18.03.2022 tarihli yönetim kurulu kararı ile başlatılan hisse geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimiz, 30.09.2022 tarihinde toplam 7.000 TL nominal değerli ALARK hissesini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda 55,85 TL – 55,60 TL (ağırlıklı ortalama 55,72 TL) fiyat aralığında geri satın almıştır.

Essen Magen: 30.09.2022 tarihinde bağlı ortaklığımız Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin satın alma işlemi gerçekleştirilmiştir. Ortaklığımız aracılığıyla 14.07 – 14.78 TL fiyat aralığından toplam 5.000 TL nominal değerde. Bu işlem ile Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. 30 Eylül 2022 itibarıyla özkaynak paylarımız %75,835’e ulaşmıştır.

orijinal makale

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın