medyauzmani.com

Popüler ekonomi 2022’de 60 bin tüccar kapılarını kapattı

Tesk, 2022 yılının ilk sekiz ayında kapanan mağaza sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 60 bine ulaştığını kaydetti. Bu rakamlar 2021 yılının ilk sekiz ayında 49.506 idi.

Manisa CHP’li Milletvekili Bekir Başivergen, 2022’de her ay ortalama 7 bin 500 esnafın kepenk kapattığını konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ne yazık ki pandemi döneminin ardından normalleşmeye geçişle toparlanmaya çalışan tüccarlar ayakta kalamıyor. Ne tatiller, ne düğünler ne de okulların açılması tüccarların işini iyileştirdi.”

Bankalara borcu yok

Salgının olumsuz etkileri küçük ve orta ölçekli işletmeleri de etkiledi. Salgının başlangıcından bu yana borç yükünü hafifletemeyen küçük ve orta ölçekli şirketlerin borçları Temmuz ayında bankacılık sektörü üzerinde 42,3 milyar lira artarak 1 trilyon 615 milyar liraya yükseldi. Milletvekili Bekir Başivergen konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Gider aktarımı durdu. Tek çareyi bankalardan kredi kullanmakta bulan küçük ve orta ölçekli firmaların borcu bu yılın ilk yedi ayında 484 milyar lira arttı. Bu borcun 61 milyar lirası banka borcundan kaynaklanıyor. Küçük ve orta ölçekli firmalar zamanında ödeyemedikleri bankalar için takip edilmekte olup, Temmuz 2018 itibari ile toplam 350.000 KOBİ kredi borcundan dolayı bankalara icra takibinde bulunmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın