medyauzmani.com

SkyCity kara para aklama ihlalleri nedeniyle dava ile karşı karşıya Yazar Investing.comYeni Zelanda merkezli bir kumarhane işletmecisi olan SkyCity Entertainment Group’un hisseleri, şirketin yan kuruluşu Skycity Casino Management Ltd’nin (SCML) kara para aklama karşıtı düzenlemelere uymadığı suçlamasıyla potansiyel bir davayla karşı karşıya olduğunu açıklamasının ardından önemli bir düşüş yaşadı. Hisse senedi fiyatı %2,4’e varan bir düşüşle 2,03 NZ$’a gerileyerek 19 Aralık’tan bu yana tek günlük en büyük düşüşü kaydetti.

Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı, yasaları ihlal ettiği tespit edildiği takdirde 8 milyon NZ$’a (yaklaşık 4,91 milyon $) kadar para cezasına çarptırılabilecek olan SCML’ye karşı hukuk davası açmaya hazırlanıyor. SkyCity, uyumluluk için gerekli standartlara ulaşamamaktan duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek departmanın eylemlerine yol açtı. Şirket, sorunları ele almak için departmanla yapıcı bir ilişki kurmayı taahhüt etti.

SkyCity, 2021’in sonlarından bu yana kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı yasalarına bağlılığını güçlendirmeyi amaçlayan bir program uyguluyor. Ancak, İçişleri Bakanlığı Kara Para Aklamayla Mücadele Bölümü Direktörü Mike Stone’a göre, bakanlığın SkyCity’nin uyum çabalarına ilişkin devam eden incelemesinin sonuçları hâlâ beklemede.

Daha önce, Eylül ayında, bakanlık karşılanmayan koşullar nedeniyle SCML’nin lisanslarının geçici olarak askıya alınmasını istemişti. SCML, SkyCity’nin Auckland, Hamilton ve Queenstown’daki kumarhanelerinin lisanslarını elinde bulundurmaktan sorumludur. Önerilen davanın ve devam eden uygunluk incelemesinin sonucunun şirketin operasyonları üzerinde daha fazla etkisi olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın