medyauzmani.com

Spirit pilotları birleşme bloğu endişeleriyle yeni roller arıyor Yazar Investing.com


© Reuters.

Spirit Airlines (NYSE:SAVE) pilotları, ABD’li bir yargıcın geçen ay havayolunun JetBlue Airways (NASDAQ:JBLU) ile önerilen birleşmesini engelleme kararının ardından aktif olarak başka bir yerde iş arıyor. Karar Spirit’in geleceği konusunda belirsizliğe yol açarak pilotların, işe alım uzmanlarının ve sektör kaynaklarının diğer havayollarına yapılan iş başvurularının arttığını bildirmesine neden oldu. Spirit Havayolları CFO’su Scott Haralson’ın geçen hafta şirketin işgücü maliyetlerinde ayarlamalar yapmayı düşündüğünü belirtmesi pilotların endişelerini arttırdı.

Bu zorluklara rağmen, bir Spirit sözcüsü pilot yıpranma seviyesinin olağandışı olmadığını ve bu yılki istifaların şirketin 2024 tahminlerinin altında olduğunu belirtti. Sözcü Spirit’in geleceğine olan güvenini ve ekip üyelerinin refahına olan bağlılığını ifade etti.

Taşıyıcı, kilit pazarlardaki düşük talep ve RTX’in Pratt & Whitney Geared Turbofan motorlarıyla ilgili sorunlar nedeniyle birkaç uçağın yere indirilmesi nedeniyle sürdürülebilir karlılığa ulaşmada zorluklarla karşılaştı. Analistler, 3,8 milyar dolarlık birleşme anlaşmasının masadan kalkması halinde Spirit’in ayakta kalma kabiliyeti konusunda şüphelerini dile getirirken, bazıları mali istikrar çabalarının başarısız olması halinde iflasın bir olasılık olabileceğini öne sürdü. Mahkeme kararının ardından S&P Global, Moody’s (NYSE:MCO) ve Fitch, Spirit’in kredi notlarını düşürerek temerrüt ve yeniden finansman risklerinin arttığını vurguladı.

Spirit’in pilotları arasındaki stres aşikar. Beş yıldan fazla deneyime sahip bir pilot Delta Air Lines (NYSE:DAL), United ve American Airlines’daki (NASDAQ:AAL) pozisyonlar için başvuruda bulunurken, bir diğeri de birkaç meslektaşının da seçeneklerini araştırdığını belirtti. Her iki pilot da isimlerinin açıklanmasını istemedi. Spirit’teki pilot sendikası durum hakkında yorum yapmamayı tercih etti.

2024’te 2,000 pilotu işe almayı planlayan United Airlines, mahkemenin kararından bu yana Spirit pilotlarının başvurularında bir artış gördü. Pilotlar için iş piyasası iki yıllık bir işe alım dalgasının ardından soğumuş olsa da, United, Delta veya American Airlines gibi taşıyıcılara geçmeye yönelik ilgi Spirit’in istikrarı konusunda artan bir endişeye işaret ediyor.

Pilotların kariyer gelişimi konusunda uzmanlaşmış olan ABD’li havacılık danışmanı Kit Darby, kısa süre önce birkaç Spirit pilotuna iş değişikliği konusunda tavsiyelerde bulundu. Darby, pilotların genellikle vahim durumlarla karşılaşmadıkça şirket değiştirmediğine dikkat çekti.

Pilotların olası bir ayrılışı Spirit’in operasyonlarını etkileyebilirken, havayolunun maliyetleri yönetmesine de yardımcı olabilir. Spirit’in 2023 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3.500 pilotu bulunuyor. Geçtiğimiz hafta, havayolu şirketi geleceğiyle ilgili söylentilere değinerek, artan likiditesini ve birleşme serpintisine dayanma kabiliyetini vurguladı.

Spirit, kapasite artış planlarını azaltarak ve pilot işe alım ve terfilerini yavaşlatarak mevcut duruma uyum sağlamak için şimdiden adımlar attı. Ayrıca, yeni pilotlar ve uçuş görevlileri için eğitimi askıya aldı ve kabin ekibi üyelerine gönüllü izin teklif etti.

Havayolunun personel alımına ilişkin son açıklamaları, gönüllü ayrılmaların işten çıkarma ihtiyacını önleyebileceği umuduyla bazı pilotları gelecek konusunda belirsizliğe itti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın