medyauzmani.com

Stanford Üniversitesi araştırmacıları kripto para hırsızlığına karşı ‘geri döndürülebilir önlemler’ önerdi

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, Ethereum ağındaki kripto hırsızlığına çözüm olabilecek bir “tersine çevrilebilir işlemler” prototipi sundular.

25 Eylül’de Stanford Üniversitesi’nden Blockchain araştırmacısı Kayleigh Wang mesajında Ethereum’a dayalı paraya çevrilebilir bir token fikrinden bahsetti ve şu anki aşamada bunun henüz tam bir kavram olmadığını, bunun yerine “blok zinciri topluluğunda tartışmalara yol açmak ve daha iyi çözümler bulmak” olduğunu söyledi:

“Gördüğümüz başlıca ihlaller, güçlü, inkar edilemez kanıtlara sahip hırsızlıklardır. Bu şartlar altında bu hırsızlıkları tersine çevirmenin bir yolu varsa, ekosistemimiz çok daha güvenli olacaktır. Teklifimizde, yalnızca merkezi olmayan yargıçlar tarafından onaylanan geri çekme kararları geçerlidir.”

Stanford’dan Wang, Dan Pune ve Kenchen Wang gibi blok zinciri araştırmacıları tarafından önerilen teklif, ERC-20 ve ERC-721’e benzer “ERC-20R ve ERC-721R” olarak adlandırılan belirteç standartlarından bahsediyor.

Öte yandan Wang, prototipin ERC-20 jetonlarını değiştirmeyi veya Ethereum’u kullanılabilir hale getirmeyi amaçlamadığını, ancak hırsızlıklardan sonra işlemlerin sorgulanabileceği ve düzeltilebileceği kısa bir zaman dilimine izin verdiğini belirtti. sıkıştırılmış.

Önerilen belirteç standartları uyarınca, varlıkları çalınan kişiler, belirteçlerini dondurmak için bir yönetim anlaşmasına başvurabilirler. Öte yandan, merkezi olmayan yargıçların başvuruyu kabul veya reddetmek için “en fazla bir veya iki gün içinde” oy kullanmaları gerekir.

Yargıçların adil bir karara varabilmeleri için, anlaşmanın her iki tarafının da yeterli kanıt sunabilmesi gerekir.

NFT’ler söz konusu olduğunda, yargıçlar yalnızca tokenin sahibine bakarak bir hesabı hızla dondurabilecekleri için süreç nispeten basittir.

Bir hırsız varlıkları birden fazla hesap arasında bölebileceğinden, karıştırma hizmetlerini kullanabileceğinden veya diğer dijital varlıklarla takas edebileceğinden, diğer belirteçleri dondurma işlemi daha karmaşık olabilir.

Bununla mücadele etmek için araştırmacılar, çalınan varlıkları izlemek ve kilitlemek için “olağan dondurma prosedürleri” sunan bir algoritma oluşturdular. Bu, çalınan miktarı karşılamak için hırsızın hesabında yeterli varlığın dondurulmasını ve yalnızca hırsızlıkla ilişkili doğrudan bir işlem akışının olduğu hesapların dondurulmasını sağlayacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın