medyauzmani.com

Türkiye ve ABD’den Savunma Ortaklığı Açıklaması – Halk Ekonomisi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki stratejik mekanizma istişarelerinin üçüncü turuna ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, iki NATO müttefiki arasındaki güçlü işbirliğinin, Mekanizma çerçevesinde daha önce yapılan görüşmeler ve Türkiye ile ABD arasındaki köklü ortaklık ilişkisi temelinde teyit edildiği belirtildi. Ayrıca ikili ilişkiler, stratejik ve küresel meseleler hakkında kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Bu istişareler 15 Eylül’de Washington’da yapıldı ve başkanlıklarını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman yaptı.

Bir savunuculuk ortaklığı geliştirin

Bakanlık, görüşmede Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin temelini oluşturan derin ekonomik, güvenlik, kültürel ve sosyal ilişkilerin gözden geçirilmesinin vurgulandığını belirtti:

İki taraf, uluslararası barış ve istikrarı teşvik etme ve Türkiye ile ABD arasındaki kalıcı savunma ortaklığını daha da geliştirme ve güçlendirme konusundaki ortak taahhütlerini yinelediler. İkili ticari ilişkilerdeki son büyümeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve her alanda ekonomik işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiler. Taraflar ayrıca, Türkiye ve ABD’nin küresel halk sağlığı, gıda ve enerji güvenliğini desteklemek için ortak bir iradeye sahip olduğunu belirterek, enerji arzını, erişimini, verimliliğini ve bağımsızlığını teşvik etmek için birlikte çalışacaklarını vurguladılar.

Ukrayna’nın egemenliği

Açıklamada, iki taraf bölgedeki siyasi gelişmeleri tartıştı, transatlantik ilişkileri güçlendirmenin önemine ilişkin görüş alışverişinde bulundu, terörün her türlü biçimi ve tezahürüyle mücadelenin gerekliliğini vurguladı ve bunların daha da güçlendirilmesi olasılıklarını tartıştı. .

İstanbul Sözleşmesi

Açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Ukrayna tahılının Karadeniz’den güvenli geçişini sağlamayı amaçlayan İstanbul Anlaşması’nın uygulanması için Türkiye’nin arabuluculuk çabalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederken, iki tarafın Türkiye arasındaki olası işbirliği fırsatlarını değerlendirdiğini kaydetti. ve Amerika Birleşik Devletleri. Ortadoğu ve Afrika da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde, Kafkasya’da barışı teşvik etmenin önemini vurguladıkları bildirildi.

İki ülke arasında üst düzey ziyaretler devam edecek

Açıklamada, iki tarafın devam eden etkin ve samimi görüş alışverişinden duydukları memnuniyeti dile getirdikleri ve gelecekte üst düzey fikir alışverişlerinin devam etmesi konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi. Önümüzdeki Stratejik Mekanizma toplantılarında ilişkilerde ilerleme ve yeni işbirliği alanları” vurgusu yapıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın