medyauzmani.com

XRP, Ripple’ın davayı kazanacağı spekülasyonları üzerine yükselmeye devam ediyor Yazar Investing.com

© Reuters

Investing.com – Aralık 2020’den bu yana XRP, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ve onun yöneticilerine açtığı davanın etkisi altında faaliyet göstermeye devam ediyor. Davanın bittiği söylenirken, Ripple’ın kazanma olasılığının yüksek olması XRP’ye olan talebi artırıyor.

XRP, son bir aylık zaman diliminde %75 artarak 0,55$’a ulaştı. Bugün XRP, yükseliş trendini koruyarak 0,52 dolardan işlem görüyor. Öte yandan, dava sürecinin kripto para biriminin fiyat performansı üzerinde çok olumsuz bir etkisi oldu. Öyle ki, yükseliş sezonunda birçok kripto para rekor fiyatlara ulaşırken, XRP’nin yükseliş performansı sınırlı kaldı.

22 Aralık 2020’de SEC, XRP’yi kayıt dışı menkul kıymetler olarak satmak için ABD teknoloji şirketi ve yöneticilerine dava açtı. Hukuk mücadelesi o zamandan beri devam ediyor.

Davasındaki son gelişmelerde yargıç, eski SEC CEO’su William Hinman’ın menkul kıymet olmadığını söylediği konuşma kasetlerinin mahkemeye sunulmasına karar verdi. Bu kayıtlar, emsal oluşturabilecekleri için Ripple lehine olumlu olarak kabul edilir.

Piyasadaki genel görüş, Ripple SEC’i yenerse XRP’nin geçmişte kaçırdığı yükseliş trendini sürdürebileceği ve açığı kapatabileceği yönünde. Öte yandan dava süreçleriyle meşgul olan Ripple, birçok projesini ertelemek zorunda kaldı. Vaka bittikten sonra geliştirme sürecine odaklanacak olan şirket, XRP’ye olan talebi artırmak için önemli adımlar atabilir.

Kurucu madalyonun diğer yüzüne bakar

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, SEC’in dikkatini William Hinman aleyhindeki yolsuzluk iddialarına çevirmesi durumunda Ripple’ın düzenleyiciyi yenme şansının azalabileceğini söyledi.

Bu yoruma yanıt olarak, avukat John Deaton, yolsuzluk tartışmasının mahkemenin XRP hakkındaki kararıyla hiçbir ilgisi olmayacağını iddia etti. Hoskinson’ın son zamanlarda eski Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu CEO’su William Hinman’a yönelik yolsuzluk iddialarını dile getirmesi, XRP topluluğundan bir tepkiye yol açtı.

Tüm kripto para endüstrisinin kalbinde yer alan SEC-Ripple davası, son zamanlarda her iki tarafın da talepleri ile yeni bir aşamaya girdi ve bu, davayı nihayet sonuçlandırabilecek önemli bir adım olarak görülüyor.

Geride bıraktığımız haftada %18 artarak tekrar 0,55 dolara yükseldi. Dünkü haftalık zirveden sonra kısmen satılan XRP şu anda 0,525 dolarda tutuyor.

Yazarı: Günay Caymaz

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın